| goldenbullet a întrebat:

Stiti ceva locuri de munca ( firme serioase ) in strainatate pentru necalificati (in afara de constructii)? ( cu cazare oferita de angajator ) Daca stiti si un salariu aproximativ. Dau funda. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Anonymus5 a răspuns:

Probabil nu acesta este raspunsul care il asteptai,dar fiind voluntar in campaniile anti-trafic de persoane,tin cu tot dinadinsul sa te previn in legatura cu plecatul din tara in cautarea de locuri de munca,fiindca nu numai femeile pot fi traficate,cat si barbatii(nu numai prostitutie inseamna trafic de persoane). Daca doresti sa te angajezi neaparat in strainatate,ar fi recomandat sa semnezi un contract in tara inainte sa pleci,sa nu te lasi dus ca un obiect intr-o tara straina,sa iti anunti cunoscutii in legatura cu plecarea ta, sa anunti ambasada tarii in care vei merge pentru a fii in evidenta lor, sa stabiliti in ce zile doriti sa vorbiti, pentru a tine legatura regulat, astfel ei isi pot da seama ca in momentul in care nu mai dai nici un semn ti-s-a intamplat ceva.De obicei traficantul nu incepe sa te foloseasca pe drum, aceasta fiind etapa 2(transportul) ci doar in momentul in care te deposeda de actele de identitate si te izoleaza astfel incat sa nu poti sa scapi, sa nu poti lua contact cu exteriorul.Chiar daca nu pare, traficul de persoane exista, si Romania este pe locul 1 la aceasta categorie alaturi de Republica Moldova.Inainte sa pleci iti recomand sa te informezi,fiindca traficantul sau gruparile care se ocupa cu asa ceva stiu cum sa iti vorbeasca in functie de felul de personalitate pe care o ai(stereotip),deci retine ca o decizie luata pripit iti poate schimba viata,si ca TRAFICUL DE PERSOANE INCEPE CU DORINTA UNEI VIETI MAI BUNE.
Sper sa nu uiti ce ti-am scris aici,nu sunt platit de nimeni sa iti scriu asta, mai ales pe TPU( laughing ), dar este important sa fii precaut si sa constientizezi faptul ca se intampla, se racoleaza, si victima poti fi chiar tu!

| goldenbullet explică (pentru Anonymus5):

Multumesc pentru sfat happy

| Anonymus5 a răspuns (pentru goldenbullet):

Multumesc,nu ma asteptam sa consideri raspunsul meu cel mai bun.Ca alternativa totusi la intrebarea ta, poti gasi joburi pe Ejobs pentru a pleca in strainatate, sa iti depui un CV acolo si sa selectezi la tipul de muca, ce-a corespunzatoare plecatului din tara, daca doresti cu adevarat.Nu uita de sfaturile mele, mult noroc big grin