| anonim_4396 a întrebat:

Am 18 ani, si in curand voi termina liceul, analizand locurile de munca disponibile observ ca noi tineri nu avem mari posibilitati de angajare.
Asadar mi-a venit in gand o noua idee, si anume sa incerc sa imi deschid o afacere din fonduri europene nerambursabile pentru tineri.
Am nevoie de ceva propuneri de afaceri ce pot intra in acest program, preferential sa nu fie legate de agricultura.
Multumesc, ofer funda celui mai eligibil raspuns.

Răspuns Câştigător
| boker a răspuns:

Nu e vorba de nevoia unei calificari anume, ci de experienta de viata, care sa te ajute sa faci un lucru mai bine decat ceilalti. Banii europeni sunt foarte greu de accesat si de cei care au experienta si investesc si ei o parte de bani, tocmai pentru ca cei care ii ofera vor sa fie siguri ca afacerea are sanse mari de reusita si va aduce un plus de valoare. Te sfatuiesc sa incerci mai multe servicii la nivel mai mic, care pot fi prestate de un tanar de 18 ani, iar treptat iti vei da seama de ceea ce ai nevoie, ce ti se potriveste si unde ai putea avea succes. Incearca si www.ereb.ro, pentru a-ti face o idee de optiuni de idei de afaceri disponibile pe viitor.

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai uite de asta nu aveti sanse de angajare la 18 ani, pentru ca nu ai nicio calificare. Cum crezi ca o sa conduci tu o afacere la 18 ani fara sa ai nicio calificare si experienta in nimic?

| Krixxus a răspuns (pentru suntserios):

Trebuie obligatoriu calificare pentru a conduce o afacere?
interesant...

| OldSoul a răspuns (pentru suntserios):

Nu risti nu castigi, sunt dispus sa risc totul pentru acest vis, daca tu ai alta opinie e strict parerea ta.
PS:Adevarati afaceristi nu au avut calificari, toti oameni de succes au ajuns unde sunt pe spatele lor, asta voi incerca si eu, nu am nimic de pierdut.

| suntserios a răspuns (pentru OldSoul):

Bafta

| Altadata a răspuns:

Ce profil ai urmat pe timpul liceului?

| OldSoul a răspuns (pentru Altadata):

Electronica automatizari.

| Altadata a răspuns:

Nu prea stiu ce sa iti recomand. Ai putea sa iti deschizi un service pentru repararea elecrocasnicilor de unde poti si vinde electrocasnice sau cumpara electrocasnice stricate pe care sa le poti repara si sa le vinzi spre profit. Mult succes si sper ca te-am ajutat.

| OldSoul a răspuns (pentru Altadata):

Multumesc, orice idee e binevenita.