| NoNameMyName a întrebat:

Am o intrebare in legatura cu ratele. Sunt un adolescent de 15 ani si as vrea sa-mi cumpar cun xbox one in rate ( pentru ca imi nu suport sa astept sa strang din alocatie timp de 1 an ). Dar nu stiu daca pot face rata la varsta mea. I-as fi cerut mamei sa mi-l ia dar e suparate pe mine din pricina examenului idiot de anul acesta si pentru ca am intrat la un liceu prost si pentru ca s-a laudat ca fraiera si s-a facut de ras, si tot pe mine a dat vina. As fi vrut sa muncesc o vara asta dar nu am gasit nimic la mine in oras (as fi vrut cu descarcari marfa, dar cand am fost acolo cu un prieten dornic de asta, ne-am facut de ras pentru ca au crezut ca suntem copii fara scoala si ne-au cerut CV ). Oricum va rog raspundeti-mi la intrebare, dau funda!

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Asa este jocul vietii. Nu se joaca pe xBox, pc sau Android, ci IRL.
Te poti face de ras din cauza nestiintei, lipsei de educatie, de cultura, sau chiar din cauza comportamentului.
Eu presupun ca, "reusita" ta la examen se datoreaza tot din cauza prioritatilor tale gresit ordonate si rezolvate.
CV-ul este necesar pentru angajator sa-ti cunoasca varsta, experienta, studiile, etc. In cazul angajarii unui minor, legislatia este severa (de exemplu Protectia Muncii) si nu risca nimeni eventuale amenzi.
Si comportamentul si vocabularul neadecvat re pot face de ras.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu poti face rate daca esti minor. Singura solutie este sa pui mana pe carte, sa dai diferenta la liceul mai bun si facandu-i pe plac mamei tale s-o imbunezi si sa-ti cumpere. Apropo! Stai rau cu gramatica.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu, nu poti face rata daca nu esti major si daca nu ai un venit constant si legal.

PS. cerutul CV ului ti se pare asa de neobisnuit? trebuia sa iti faci cv ul si sa revii

| Clorox a răspuns:

Asteapta ca nu mori, am asteptat un an dupa un telefon, cred ca poti sa astepti si tu pentru xbox! Dar iti sugerez sa iti iei ps4 deoarece chiar daca sunt partial la fel, ps4 are mai putine bug-uri!

| NoNameMyName explică:

Nu, cerutul CV-ului nu mi se pare ceva neobisnuit! Ma refer cas minor si sunt inca la scoala, cand am intrebat acolo ma referea la un ajutor pe care sa il ofer pentru o suma si nu era permanent, doar pe timpul verii.

| NoNameMyName explică:

Am scris gresit pentru ca eram pe telefon, nu pentru ca nu stiu sa scriu. Si inca o chestie : Daca ma transfer la alt liceu la acelasi profil, mai dau diferenta?