| IustinStelian a întrebat:

Ma ajutati si pe mine spunandu-mi ce se scriu pe un colet cand il trimit prin Posta Romana?
-unde scriu datele mele ( ce date scriu?)
-unde scriu datele cumparatorului( ce date scriu?)
Va rog un raspuns cat se poate de rapid!
Mulțumesc!

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Scrii in stanga sus:

DESTINATAR:

Ramon2473
strada Gheorghe Doja nr 45
oras Constanta
jud Constanta
cod(il cauti pe internet)
In caz ca locuieste la tara scrii comuna,satul, strada, numarul si codul cum am scris mai sus.

In coltul din dreapta jos scrii:

Expeditor: (asta esti tu)

Nume si prenume
Adresa ta
oras, judet
cod postal

In ce ordine vrei tu nu conteaza ca scrii mai intai codul si apoi judetul

Mergi cu pachetul la posta si spui ca vrei sa trimiti in orasul sau satul dorit.Dai buletinul, iti cantareste pachetul si trebuie sa platesti cam 2 lei/kg. Daca vrei sa trimiti coletul cu ramburs adica sa plateasca cel ce primeste pachetul, va plati cam 15 lei rambursul.Adica plateste valoarea continutului, in caz ca vinzi ceva cuiva numai cand primeste pachetul.Nu ii da pachetul pana nu plateste valoarea scrisa de tine plus taxa de ramburs de 15-20 de lei.
Daca e un colet norml fara sa vinzi ceva cuiva, faci cum am scris mai sus si taxa este de doar 2 lei la un kg.