| Thesinger1 a întrebat:

Vreau sa cumpar un laptop de la o firma pe care am gasit-o pe site-ul Alibaba.Am contactat vanzatorul si mi-a spus cat costa transportul+laptopul.Acesta a spus ca ii pot plati prin Western Union,iar dupa ce ii platesc a spus sa-i trimit "bank receipt"-ul, care inseamna chitanta primita.Firma este mare si am vazut ca multi au cumparat de la ei.Sa am incredere?

9 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu cat de serios e site-ul acela dar nu plati in avans prin western.

| Thesinger1 explică (pentru anonim_4396):

Am tot vorbit cu vanzatorul site-ul de pe care vreau sa comand scrie ca metodele de plata sunt transfer bancar si western union.Eu i-am spus vanzatorului ce vreau sa cumpar si a spus ca, coletul este pregatit pentru livrare.L-am intrebat daca nu pot plati altcumva si el a spus ca prin paypal dureaza mult pana ii vin banii, si ca prin western union sau transfer bancar poate ridica banii imediat dupa plata.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Thesinger1):

Paiatunci sa livreze si la primire dupa ce vezi ce e in pachet platesti western sau transfer bancar.Niciodata inainte.Tu ai incredere in mine sa iti trimit ceva dar sa imi platesti avand prin western.Sunt om serios.Ai?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Thesinger1):

Apropo,nu stiu cat e taxa de tranzactie la western pana in china sau cum se face dar stiu ca pentru doar 2 milioane de lei vechi, am platit suma de 400 de mii vechi pentru tranzactie.

| Thesinger1 explică (pentru anonim_4396):

Acuma l-am intrebat daca accepta jumatate din bani pana la sosirea coletului.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Thesinger1):

Fa cum crezi tu, dar mie-mi miroase a teapa.De ce sa ceara banii in avans cand legea e cu el atunci cand nu o sa platesti tu? Mai intai se verifica marfa,daca corecpunde, platesti. uite, mai acum cateva luni de zile cineva intreba pe TPU cum poate sa mai gaseasca pe cineva de pe OLX, ca a comandat un telefon performant si a platit cum s-au inteles prin western.A gasit in colet o anarama de Nokia vehi din plastic si nici la tel nu mai raspunde, nici pe site nu il mai gaseste.Ala si-a dezactivat contul si adio.Mie sa nu patesti la fel. gasesti marfa si in magazine la noi, marfa buna.

| Thesinger1 explică (pentru anonim_4396):

Dar pe Alibaba toti vanzatorii sunt verificati, si nu imi cere bani in avans, asta e modul de plata.

| eliza789 a răspuns:

Cred ca ar fi mai bine sa il iei din magazin. Si eu am vrut sa-mi iau un telefon de pe un site unde totul parea in regula, dar cand m-am interesat am aflat ca la multi cumparatori le-au venit produsele stricate. Plus ca mi se pare ciudat sa trimiti si chitanta.Ar fi trebui sa intrebi de ce nu se poate platii prin ramburs. Eu nu as avea incredere tu faci cum vrei. happy

| Thesinger1 explică (pentru eliza789):

Da,dar este vorba de China, unde trebuie sa mi-l transporte cu vaporul, etc