| KiLLYoUMTFK a întrebat:

Salut.
Vreau sa imi cumpar un Samsung Galaxy Note 6 de la altex, acum in august cand apare (sau septembrie ). problema este ca tatal meu o sa scoata 50.000 lei din banca, el avand salariu de 3000 lei/luna. Daca el scoate banii din banca luna aceasta, in septembrie va mai putea scoate o adeverinta de venit sau cum ii zice, pentru a-mi lua telefonul (in rate)?

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde de nivelul de indatorare pe care il accept banca la care face ce l de al doilea credit.

oricum e o mare prostie sa iti iei un telefon in rate...

| AlexDFY a răspuns (pentru suntserios):

Mai ales la ce venit are el

| Pool77 a răspuns (pentru suntserios):

De ce ar fi?
Daca esti destept il cumperi fara dobanda, prin card bancar si te-ai scos perfect.
Nu dai nici un banut in plus, absolut nici unul.

| suntserios a răspuns (pentru Pool77):

Pentru ca nu e un lucru vital telefonul, poti trai la fel de bine cu un telefon de 800 ron la fel cum poti trai si cu unul de 3800 ron.

Si pana termini de platit ratele un telefon nu mai valoareaza nimic, ba chiar ai sanse mari sa ti se strice telefonul, sa il schimbi si inca sa platesti rate la el.

| IseeVoices a răspuns:

Depinde cat e rata pe luna, daca mai are alte credite si daca cei de la altex vor mai accepta sa-i faca rata.

| KiLLYoUMTFK explică:

Deci merge sau nu?

| suntserios a răspuns (pentru KiLLYoUMTFK):

Ti am zis. totul depinde de gradul de indatorare acceptat de banca... nu putem sa iti spunem noi da sau nu.

| Marincu_Flavius_1993 a răspuns:

@KiLLyoUMTFK ceea ce le vei cere tu parintilor tai e un act de snobism. Sa iti iei un telefon in rate e un gest pe care numai snobi il fac. Daca nu stii ce este acela un snob, iti voi explica. Este un om caruia ii place sa se laude cu lucruri scumpe iar el acasa are in frigider o sticla de Mona happy