| andutzu22 a întrebat:

Am o problema cu un pamant intravilan. Este casa bunicii si doreste sa mi-o dea mie.Se poate? Dar mai alea ca nu avem actul original dar avem o copie si proprietarul traieste.Si eu am 17 ani.Si oare cat costa toti pasii?(aproximativ).

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca acea casa si terenul aferent sunt intabulate pe bunica atunci ti le poate da tie, prin contract de donatie, de vanzare-cumparare sau de intretinere.
Costul acestor acte este in functie de valoarea imobilului (teren si casa). Donatia este mai ieftina deoarece nu trebuie platit impozitul pe transmiterea dreptului de proprietate.
Daca stii valoarea poti calcula singur costul, aici:
http://www.cbimobiliare.ro/calculator-de-taxe-notariale.html

| minrest a răspuns:

Sunt cel putin doua posibilitati. Donatie, care e revocabila cat timp traieste donatorul, si vanzare-cumparare fictiva, procedeul cel mai folosit.