| VladyCristian a întrebat:

Salutare. Cei care se fac diferite cover-uri și le încarcă pe Youtube, câștiga bani din asta? Youtube nu restricționează accesul în cazul în care există o melodie cu titlul,, Prune mov - Of, cireașa mea (cover pian/chitară)" iar, în realitate există o astfel de trupă. Ce știți despre asta? Mersi mult, mult happy

3 răspunsuri:
| Rus_Alina_1997 a răspuns:

Dacă ai cont de Youtube autorizat, poti face bani din vizionări.

| VladyCristian explică (pentru Rus_Alina_1997):

Exemple de videoclipuri care NU sunt eligibile

Videoclipul dvs. conține o melodie pe care ați achiziționat-o pentru uzul personal (de ex., de pe iTunes sau dintr-un magazin), dar nu ați obținut o licență comercială.
Ai găsit un videoclip pe internet și nu poți dovedi că aparține domeniului public.
Cântă melodia preferată protejată prin drepturi de autor, iar în fundal se aude o înregistrare audio protejată prin drepturi de autor, cum ar fi o piesă instrumentală sau de karaoke.
Ai utilizat fără permisiune conținut al altui utilizator, dar nu ai primit încă o notificare privind încălcarea drepturilor de autor în legătură cu videoclipul tău.
Videoclipul dvs. nu oferă informațiile de atribuire sau de menționare cerute de o licență.

| VladyCristian explică (pentru Rus_Alina_1997):

Daca eu cânt un cover și aplic pentru monetizare... înseamnă că nu sunt eligibil, nu? happy