| anonim_4396 a întrebat:

Salutaree! Daca trimit un colet prin posta romana, banii cum imi vor veni? Acasa sau primesc anunt in posta sa ma duc sa ridic banii? Daca e sa-mi vina acasa, pot sa ma duc inainte la posta sa vad daca ii pot lua de acolo? Va rog sa-mi explicati, multumesc!

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Vei primi banii pe colet doar daca il trimiti ramburs. Spui la posta cum vrei sa primesti suma, sa o ridici de la ei ori sa-i primesti acasa. Numai bine!

| ovidius a răspuns:

De obicei rambursul (banii pentru un colet pus) îi aduce poştaşul la tine acasă. Dacă nu te găseşte, există posibilitatea să îi ridici de la oficiul poştal de care aparţii.

| CARMENCITA a răspuns:

Cel mai bine iti vor explica la posta cand trimiti coletul.Eu am trimis un colet cuiva din alt oras, a cumparat ceva de la mine si a platit taxele postale.Te duci cu acel colet la posta si spui ca vrei sa-l trimiti cu plata ramburs. Spui ca vrei sa primesti banii pe colet de la cel care cumpara si daca vrei sa primesti si banii de trimetere ii spui ca sa-ti zica cum completezi cele doua hartii.Platesti taxa de trimitere pe care o vei primi de la cumparator cand primesti si banii pentru colet.Vei primi o hartie acasa sa te duci sa ridici banii.Mai intrebi o data.Trebuie sa te ajute de la posta prima data.Eu am ridicat banii de la posta nu au venit acasa.Produsele se pun intr-o cutie si cutia se impacheteaza in hartie alba legata cu o sfoara sau in plic mare.Pe colet trebuie sa scrii destinatarul dar nu mai tin minte unde si daca se scrie si expeditorul. Daca destinaturul nu ridica coletul va fi trimis inapoi la tine si vei plati iar taxa ca sa-l ridici.Banii ii ridici cu cartea de identitate si acea hartie.Succes!

| greieras a răspuns:

Deci banii vor ramane in posta sunt rare cazurile ( la sat ) cand banii ii aduce nea postasu.asa ca acasa iti va veni o fartiutza adusa de postas in care esti anuntat ca ai de ridikt o suma de banii si trebuie sa te prezinti la posta Succes

| Marias_Alex_1980 a răspuns:

Ti-i aduce postasul acasa

Ca si adaugare :) nu uita sa verificati persoanele carora le trimite-ti ramburs ca daca nu ridica coletul o sa se intoarca si va trebui sa platesti taxa de curierat Tur Retur

recomand sa verificati in Baza Nationala a Clientilor Neseriosi, http://www.ClientiNeseriosi.ro, unde se poate verifica fiecare client nou, se pot adauga cei care nu ridica coletele ramburs si se poate recupera Paguba taxa de transport Tur-Retur, caci vor accepta sa o plateasca ca sa fie scosi …

Firmele de telefonie Mobila au Preventel, iar bancile au Biroul de Credit, baze nationale de date cu clientii care au dat tepe in domeniul lor, era nevoie si de o Baza Nationala de date cu teparii Magazinelor Online care nu ridica coletele...