| rorea a întrebat:

Salutari! Acum cateva zile eram la o partida de biliard cu prietenii mei si in timpul jocului m-am intrebat singur " De ce nu pornesc propria afacere cu fonduri europene?". Cand am ajuns acasa m-am pus pe "interogat" internetul dar fara mari realizari, peste tot am intalnit "Cumpara CD-ul si descopera cat de usor este". Ma puteti indruma spre un site de consultanta specializata pe fonduri europene sau aceste "ghiduri" sunt singurele solutii?

3 răspunsuri:
| express11 a răspuns:

Pe la primarii, sau camera de comert. daca vrei sa deschizi afacere, te duci la camera de comert, si vei primi 10000 euro, daca este viabila.nerambursabili.

| victor30 a răspuns:

CD ul ala contine idei si afaceri care au mers candva demult, ciupercarii, ferme de melci, etc. Nu este asa usor de obtinut fonduri, in primul rand iti trebuie o parte din ele, un procent, cel mai mic ar fi 20% din total partea ta. Daca presupunand ca obtii finantarea nu vei avea acces la bani decat daca platesti din banii tai partea ta (sa zicem 20%) dupa care in 2 luni vin si banii din finantare.

| rorea explică (pentru victor30):

Si intr-un final, exista un ajutor, un indrumator, ceva/cineva care sa ma ajute sa parcurg etapele necesare pentru demararea unui proiect?