| Robertfb a întrebat:

Va salut,
Am si eu o mica nelamurire, daca as dori sa-mi deschid un site (un magazin online mai exact), nu cu multe chestii, cateva bratarele, lantisoare si cercei...necesita sa emit factura pentru comenzile primite? Mentionez faptul ca am maxim 50 de bucati, la preturi foarte mici de 10-50 lei/buc, persoana fizica (pana acum am vandut doar pe facebook si site-uri de specialitate de genul OLX si nu a necesitat sa emit factura).
Incalc vreo lege sau pot fii pedepsit daca deschid un site si nu voi emite factura?

Multumesc anticipat, doresc raspunsuri sigure, nu opinii sau probabilitati, ofer fundita.

Răspuns Câştigător
| cristimihailov a răspuns:

Salut,

Legiuitorul mentioneaza ca orice act comercial ar trebui insotit de un document doveditor.

In plus va trebui sa tii evidenta facturilor emise. In functie de modul de organizare juridica (srl sau pfa) in cazul tau va trebui sa mai cheltuiesti niste bani si pe contabil si alte prostii de genul acesta (sa faci declaratii, sa le duci, etc).

Asta pentru ca vrei sa faci aceasta activitate de comercializare in mod organizat.

Te-as sfatui sa faci site-ul si apoi sa linkezi produsul pe olx si invers. Intr-un fel este mai usor pentru ca elimini problema gestiunii banilor. Banii iti ajung direct in cont. Nu trebuie sa te mai agiti la logistica.

In plus olx este un fel de consignatie. Asa ca tu primesti banii si nu mai trebuie sa platesti impozite pe ei.

E mai greu la pfa si mult mai greu la srl.

Pt activitati de genul acesta de mica amploare nici nu meriti sa deschizi vreun pfa/srl. Pt ca mai apoi costurile de operare sunt mult prea mari pentru marimea afacerii. Iar sa inchizi un pfa sau vreun srl este prea multa bataie de cap. Chiar prea multa.

Personal la nivelul la care lupti nu o sa te bage nimeni in seama. Ca nici macar amenda nu iti pot da... ca nu ai cum sa o platesti.

Dar cred ca mai bine te uiti in buletin si vezi daca ai peste 18 ani. Daca nu ai, olx si fb sunt raspunsul tau. Nu poti fi firma daca nu esti major deoarece nu ai drepturi sau ai drepturi reduse (cand ai varsta intre 16 si 18 ani).

Daca esti major la cei maxim 250 ron pe care ai putea sa ii castigi... olx este perfect.

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Teoretic se numeste evaziune fiscala. vrei sa faci comert trebuie sa il faci cu acte in regula.

| ItsMeUncleDolanOrDolanDuk a răspuns:

Salut, da, trebuie sa emiti factura altfel vei face evaziune fiscala si nu se stie cand dai de vreun client nemultumit si vrea sa se razbune.

| Brotacelul a răspuns:

Ca si recomandare pentru crearea magazinului online ar fi www.ucoz.ro deoarece este destul de usor de folosit.
Daca vrei ca totul sa fie legal, da, trebuie sa fii inregistrat ca PFA sau PJ, altfel se cam cheama evaziune fiscala :)

| KatPetrova a răspuns:

Din cate stiu da, legea te obliga mai nou...