| AnonymousCLL a întrebat:

Vreau sa imi fac un cont de economii la banca, si vreau sa știu banca care oferă cele mai bune opțiuni
Depuneri / retrageri numerar sa fie 0 comision sau ceva mic
Dobânzi mari.
Să-mi explice si mie cineva cum se procedează.
Adică,trebuie depus niște bani lunar? Pot plăti cu cardul la cumpăraturi fără comision,etc? Pot retrage bani înainte de termen fără sa imi anuleze dobânda, etc?
Dau funda celui care imi explica cel mai bine cum se procesează într-un astfel de caz ( ca sa am dobânda cat mai mare ).

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Contul de economii este depozit bancar si nu poti face operatiuni zilnice si nici card la el.Dobanzi mari nu prea mai sunt. Daca vrei ceva bun mergi la Raiffeisen si intreaba de banca pentru locuinte. Au dobanzi frumoase. Doar ca trebuie sa depui la ei o anumita suma in 5 ani. Stabilesti suma si imparti la 60 luni si vezi cat iti da. Ei spun o suma minima dar tu sa pui cat trebuie. La suma aia 25% iti da statul. Dobanda de la baca e mica dar ai dobanda mare de la stat.
Daca vrei un card de cumparaturi mergi la banca Transilvania sau (si mai bine) daca esti in oras mare la ING. La ING ai si 24 de luni fara comision si dobanda daca cumperi din anumite magazine. O sa te dumiresti cu timpul. In rest la bancile astea (BT si ING) n-ai comision daca nu retragi bani. Daca retragi bani n-ai comision la BT (la ING nu stiu) dar ai dobanda daca nu-i depui pana intr-o anumita data din luna. Eu am data de 25. Daca iau, sa zicem, 1000 lei in data de intai ale lunii si-ii depun pe 26 platesc dobanda 27% pe an impartit la 365 zile. Asta inseamna ca platesc circa 75 bani sau asa ceva.

| ALEXICAmarketing a răspuns (pentru Salontanul):

Nu este depozit bancar. Functioneaza ca un cont curent.Am avut la Bancpost si Volksbank cand dobanda era 9-11%winking Acum vad ca este 0, 35% la BT laughing

| ALEXICAmarketing a răspuns (pentru Salontanul):

Trebuie doar sa cauti pe net in ofertele bancilor. Functioneaza ca un cont curent.
BT:
poti alimenta si retrage numerar peste suma minima de constituire
ai acces permanent la banii din cont, cu conditia pastrarii sumei minime de constituire, de 1.000 de lei
poti sa retragi numerar, fara a fi necesara desfiintarea depozitului
dobanda o primesti lunar, direct in contul tau de depozit

suntserios
| suntserios a răspuns:

In contul de economii nu faci opreatiunui zilnice de depunere, retragere si nici nu i se ataseaza un card.

in rest care e cel mai avantajos asta o sa afli dupa ce ceri mai multe oferte la mai multe banci. Unele au dobanzi mai bune pentru 1 an, altele pentru 6 luni samd

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti intreba asta la orice banca doresti tu. Mergi intr-o zi la toate bancile si interesaza-te. Notezi pe ceva si iti faci o idee cam unde ar fi mai avantajos.

Din cate stiu daca faci un cont cu dobanda, nu vei avea voie sa scoti in termenul stabilit, in caz contrar dobanda se anuleaza. Conturi de economii cu dobanda este avantajos numai daca depui o suma mare sis tii ca nu umbli la suma aceea. Asa poti face ce va profit. Dar daca tu depui 200 delei cu dobanda, apoi scoti din ei pentru nu stiu ce novie, dobanda se anuleaza, si mai mult cheltui tu cu banca decat sa castigi. Pe langa suma care ai depus-o trebuie sa platesti(iti retrag ei) o suma pentru intretinerea contului. Daca o sa cauti mai bine pe net, vei gasi articole despre banci si cum piersi cu bancile. Da, se pierde si la depunere daca bagi, scoti si tot asa. Numai dca aia o suma importanta si stii ca nu umbli la ea, ai ceva castig. Mafia bancilor...