| Ramona_Andreea_1998 a întrebat:

10 reguli pe care trebuie sa le respecte un autor?

Răspuns Câştigător
| Wøodenpints a răspuns:

În speranța că nu-i o temă, am să-ți spun câteva (nu zece) chestii pe care ar trebui să le respecte un scriitor. Și când spun "ar trebui", mă refer doar la niște norme așa de bun simț, că nu-s nicăieri legi scrise pentru autori.
1. Să-și cunoască publicul și să conștientizeze din timp media de vârstă pentru care vrea să scrie. Asta e cel mai important. Mulți au impresia că sunt citiți de oameni în vârstă, când de fapt doar pufanii de 16-18 ani le apreciază munca.
2. Să fie original. Aici nici nu cred că ar tebui să mai bin cu explicații suplimentare. Dacă nu ești capabil să creezi conținut unic, și copiezi ce-au făcut alții, nici nu te mai poți numi scriitor.
3. Să nu o facă pe victima și pe artistul neînțeles. Mulți au tendința asta, acolo unde nu există talent în direcția scrisului și nu le citește nici dracu' creațiile, sa arunce cu nămol în lume spunând că nu-l înțelege nimeni, când de fapt nu-i absolut nimic de neînțeles, ci doar literatură de proastă calitate.
4. Nu-ți cersi publicul. Câștigă-l.
5. Nu pupa în fund pe alții mai mari în speranța că o să-ți arunce și ție o bucată de public sau sa-ți facă niște reclamă.
6. Dacă nu ai o idee de exprimat sau ceva interesant de spus, nu simula că ai avea, cu trucuri ieftine în care te ascunzi în metafore de căcat și truisme ieftine.
7. Și asta nu e doar pentru scriitori, ci pentru toți în al căror buletin apare că-s români, să stăpânești bine limba maternă. Toată lumea face greșeli de gramatică, uneori din neatenție, alteori din neștiință și câteodată din prostie. Dar dacă afirmi că ești scriitor, trebuie să stăpânești bine gramatica și să ai o exprimare bine pusă la punct.

2 răspunsuri:
| Ali0404 a răspuns:

Sa scrie corect gramatical.

| Neînsemnatul a răspuns:

Este interzis rezolvarea temelor!