| Nelly_6548 a întrebat:

Am 17 ani si sunt o amatoare a cititului, spuneti-mi va rog ce carti as putea sa citesc ca sa-mi dezvolt mai bine limbajul, si modul de perceptie. Multumesc mult

13 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| MindFreak a răspuns:

Multi oligofreni mai sunt pe aici care se cred cititi si docti. Ai 3 posibilitati: iti cumperi un manual de literatura universala pentru XI-a si a XII-a si citesti cartile pe curente literare si pe perioade; citesti clasici gen Dostoievski, Stendhal, Tolstoi, Dumas etc. impreuna cu autori romani consacrati; te apuci de carti gen Twillight sau de carti pe care ti le-au recomandat cativa de mai sus cu capete inviate sau mai stiu eu ce gogomanie, care iti vor lasa creierul la fel de neted.

| antonG a răspuns:

Pentru a-ti dezvolta in primul rand modul de perceptie dar si limbajul citeste istorie. Multa istorie. De asemenea prinde bine si economia. Cartile din tipurile de mai sus sunt mai degraba carti de specialitate decat literatura, dar eu le gasesc deosebit de interesante si de utile in dezvoltarea personala.

| AmandytaErhan a răspuns:

Nu prea stiu daca dezvolta ce spui tu dar iti spun si multi ce au citit cartile urmatoare o sa-ti spuna MERITA CITITE, care merita TREBUIE CITITE! daca zici ca esti amatoare poate leai citit dar daca nu ti le recomand( am sa ti spun si subiectul ca sa te bag in suspans):
omul invizibil- un doctor ce a gasit un mod de a deveni invizibil si la incercat pe propria piele dar, nu a facut chiar bine pentru ca...are sansa sa ramana invizibil toata viata!

capul profesorului Dowel (preferata mea)- despre ceea ca un cap de profesor a fost inviat si impreuna cu colegul sau au facut niste experimente ce permit s=invierea mortilor...(crede-ma e mai interesanta decat pare)
omul amfibie- despre un om- amfibie (ce traieste in mare ca toti,, pestii") care s-a indragostit de o pamanteana...

uite si un link cu ultimele 2 carti (sunt de la editura lumina)
http://www.librarie.net/......dr-Beleaev

| Classy a răspuns:

Hey! In primul rand, sunt foarte fericita cand vad o adolescenta care este totusi interesata de carti! Iti recomand cartile de Jules Verne; sau carti mai "horror" : Fabrica Mortii;

| TheWiseOne a răspuns:

Citeste-l pe Dostoievski pentru ati dezvolta modul de perceptie. spre exemplu Idiotul, scris de el.

Padurea Spanzuratilor, Ion, de Rebreanu.
Singur pe lume.

Cartile astea te fac sa intelegi mai bine unele chestii. desi e foarte probabil ca tu sa le fi citit deja.

| DoubleS a răspuns:

Iti recomand cu drag toate cartile scrise de Danielle Steel, dar mai ales: Sarutul, Provocarea destinului, NUNTA IN STIL HOLLYWOODIAN, POVESTEA UNEI VIETI, Sarutul, O femeie implinita.
Sunt povesti care pe mine mau dat pe spate!smug

De asemenea iti recomand:

- Jurnalul din anul ciumei si Robison Crusose de Daniel Defoe;
- Dupa inmormantare, Misterul trenului albastru, O supradoza de moarte, Petrecere de Halloween, Triunghiul etern, si Miss Marple: At Bertram's Hotel de Agatha Christie.
- Mania divina de Ken Follett;
- Copii libertatii, Si daca e adevarat..., Prima noapte, Unde esti, Prima zi, Sapte zile pentru o eternitate, si In alta viata de Marc Levy.

Eu am citit foarte multe carti. Daca nu iti plac acestea, sau preferi alte carti, da`mi add la id`ul: dozza_tha_de_coca.colla si vorbimwinking.

Funda?smug

| Annie a răspuns:

Mie imi plac foarte mult cartile politiste:d. Iti recomand toate cartile scrise de catre Rodica Ojog Brasoveanu! Sunt cu suspans, sunt de toate genurile, sunt cu umor...ce mai, sunt cele mai bune! N-o sa regreti!
http://ro.wikipedia.org/wiki/Rodica_Ojog-Bra%C8%99oveanu

| BrOnaJeu a răspuns:

Ai putea citi :,, nevestele de la Hollywood 1 si 2 " de Jackie Collins
,,inima de fier" de Paul fever
,,printesa Rayon D'or " de Michael Zevaco
,,glasul Sangelui" de Michael Zevaco
,, dagoste si infern" de Didier Decoin
,, imi Rivale" de Francine Pascal
cam atat stiu sper ca te-am ajutat acu damki te rog funda

| Scortisoara a răspuns:

Eu îţi recomand Obermann de Etiene de Senancour. Albert Camus (care merită de asemenea să fie citit) îl cita pe Senancour astfel:
"Omul este pieritor, dar să pierim rezistând, luptând şi dacă neantul ne este rezervat, să ne purtăm astfel încât să n-avem parte de el pe bună dreptate!"

Lectură plăcută! happy

| traceurpkvictor a răspuns:

Dracula contele de monte cristto frankenstein si SF

| deea4tpu a răspuns:

Ai citit "Dama cu Camelii" de Alexandre Dumas-fiul? e foarte frumoasa sau "Jane Eyre" de Charlotte Bronte doua carti ne'mai'pomenite!

| bianca_8218 a răspuns:

Parerea mea e sa te apuci de carti de joc ele te vor ajuta cel mai multlaughing floritza scumpa ta colegabig grin