| nolimits a întrebat:

Am nevoie de poezia "clara noapte - de Tudor Arghezi", care imi da un link ceva sau poezia(parca avea doar 2 strofe)?

Răspuns Câştigător
| ionut1980 a răspuns:

Clara undă argintoasă reflectează alba lună,
Lacul limpede se mişcă, nalta trestie răsună;
Abia vântul şerpuieşte printre crengi de salcii verzi,
Răsfoirea lor e tristă şi în şoapta lor te pierzi
Adâncit în visul dulce al reflexelor de lună.
Noaptea clară într-un basmu de magie schimbă balta,
Oh, ce aur curge-n trestii ce cad una peste alta;
Peste tot plăceri nespuse bat din aripile lor,
Tainic cântă-n ulmul falnic singuraticul cinflor*;
El doineşte, şi în ochii-mi se răsfrânge, clară, balta.
(Tudor Arghezi, Clara noapte)

5 răspunsuri:
| yellowalien a răspuns:

Clara unda argintoasa reflecteaza alba luna,
Lacul limpede se misca, nalta trestie rasuna;
Abia vantul serpuieste printre crengi de salcii verzi,
Rasfoirea lor e trista si in soapta lor te pierzi
Adancit in visul dulce al reflexelor de luna.

Noaptea clara intr-un basmu de magie schimba balta,
Oh, ce aur curge-n trestii ce cad una peste alta;
Peste tot placeri nespuse bat din aripile lor,
Tainic canda-n ulmul falnic singuraticul cinflor;
El doineste, si in ochii-mi se rasfrange, clara, balta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ms mult si eu aveamm nevoie de poezie:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ms. si mie imi trbuia

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poezia este o descriere în versuri, structurată pe două strofe. În prima strofă sunt redate în mod direct sentimentele de admiraţie faţă de tabloul de natură. Eul liric trăieşte intens acestă magie,, Adâncit în visul dulce al reflexelor de lună".
Cadrul natural este creionat cu ajutorul enumeraţiei: clara undă, lacul, vântul. Tabloul pare unul încremenit, lipsit de viaţă, dar trădează un sentiment de tristeţe, ce pare să-l răspândească toate aceste elemente. Numai vântul pare să rupă acestă monotonie şi frumuseţe ce pare ireală:,, Abia vântul şerpuieşte printre crengi de salcii verzi".

Strofa a doua întăreşte acestă idee de magie, ireal:,, Noaptea clară într-un basmu de magie schimbă balta"/ Oh, ce aur curge-n trestii ce cad una peste alta"/ Peste tot plăceri nespuse bat din aripile lor".
Domină în acest tablou imaginile vizuale care conturează o frumuseţe de basm, accentuată şi de epitetele cromatice:,, Clara undă argintoasă",,, salcii verzi",, ce aur curge-n trestii".

Frumuseţea peisajului se accentuează şi prin metafora,, plăceri nespuse bat din aripile lor". În acestă armonie şi linişte o imagine auditivă îndeamnă la visare, astfel eul liric contopindu-se în frumuseţea eternă a naturii:,, Tainic cântă-n ulmul falnic singuraticul cinflor;/ El doineşte, şi în ochii-mi se răsfrânge, clară, balta".
Se remarcă prezenţa eului liric care trăieşte intens fiecare transformare a naturii:,, Adâncit în visul dulce",,, în ochii-mi se răsfrânge".
Frumuseţea peisajului înfioară sufletul, care se lasă cuprins de magia naturii.

Metafora,, Clara noapte", cu epitetul antepus, accentuează ideea că este o noapte deosebită, în care sentimentele par a se naşte din fiecare element descris al unei naturi ce pare de vis.
Poezia este alcătuită din două strofe de 5 versuri (cvintet), rima este pereche- fără ultimul vers-, măsura 16 silabe.
Poezia impresionează prin muzicalitatea versurilor, prin armonia ce se degajă din cadrul descris, dar şi prin nota de mister ce conturează un univers inedit.

| nolimits explică:

Ms mult, pupici