| Bacemi a întrebat:

Am si eu o rugaminte la voi. Am scris o poezie si am nevoie de o parere.

Taina

soarele-i racit de vantul

existentei mele sobre

iar luna e-ncalzita

de-o speranta-n varf de stea

nazuinta-i prinsa-n parul-mi

des ca panza de paianjen

si ca bolta ingereasca

ce-mi vegheaza setea, harul

focul meu ce arde-ntruna

cineva incearc-a-l stinge

ea m-atinge si apoi fuge

ma cauta, dar respinge

ea ma strange, ea ma-ndeamna

s-o las sa-si vada de viata

caci a fost si e mereu

o nedemna migratoare

ieri m-aprinde, azi ma stinge

ieri raneste, azi ma linge

unde m-a lovit nestirea

curcubeu de sfant mister

cine-i ea, de unde oare

stie ea ce ma framanta

cate ganduri, cate patimi

ea pe toate le alinta

ma raneste insa stie

cat de dulce-i vindecarea

e-nteleapta, e vivace

taina sfant-a dragostei

Răspuns Câştigător
emanuellex
| emanuellex a răspuns:

Este un inceput promitator. Trebuie insa sa iti formezi un stil si sa-l practici ca pe ceva ce-ti este specific tie. Un sfat: cand asterni pe o coala o poezie, trebuie sa te hotarasti daca vrei sa-i conferi o rima sau sa scrii doar versuri albe. Combinatia, amestecul in general, lasa de dorit si face ca poezia sa-si piarda sensul si sa se rupa de titlul care o defineste. Mult succes in continuare!

5 răspunsuri:
| Bacemi explică:

Emmanuelex ai dreptate. Nu are cum sa ma supere o critica daca are un fundament puternic. M-am gandit si eu dupa ce am scris ca poezia se abate de la un stil aparte prin aparitia si disparita succesiva a rimei insa acelea au fost gandurile mele si nu cred ca alte cuvinte reprezentau mai bine trairile mele de atunci. De aceea am optat pentru a lasa poezia dupa cum am scris-o atunci. Foarte buna observatie totusi. Multumesc tuturor pentru aprecieri. Daca ar fiu cum spui tu regis as fi onorat.

regis
| regis a răspuns:

Nu sunt mare amator de poezii, insa cu siguranta este cea mai frumoasa din cele pe care le-am citit pana acum pe acest site.

| M.madallina a răspuns:

Mie imi pace enorm de mult! e foarte expresiva, frumoasa...

| kamikaze a răspuns:

E foarte frumosa mult noroc in continuare

| ionutza_6253 a răspuns:

E super tare... te pricepi de minune... dupa parerea mea