| Bineata_Clau_1997 a întrebat:

Am un talent de cand eram mica..desenul.Mai tarziu am inceput sa fac portrete in creioane si sa pictez.Am continuat cu desenul pana acm cand am 15 ani. Acum 5 luni m-am mutat in Anglia iar dupa cateva zile am inceput sa imi iau creioane si pensule si tot ceea ce imi trebuie sa fac o imbunatatire.In aceste 5 luni mi-am implinit visul si fac portretele cat mai realistice as vrea sa pun poza sa vedeti.
Insa nu stiu exact ce sa fac.:sunt foarte talentata si lucrez in fiecare zi si pe fiecare zi ma imbunatatesc din ce in ce mai mult.Dar vreau sa am o galerie. vreau sa fac ceva cumva sa pot sa imi creez propria galerie de arta, ca un magazin.Pentru asta nu imi va trebui doar o foaie de bloc si creioane si pensule..trebuie sa am panza si toate cele.
Poate unii dintre voi aveti mai multa experienta imi puteti da va rog un sfat despre CAND SI CUM as putea face acest lucru?

Răspuns Câştigător
| cristimihailov a răspuns:

Buna,

Eu as incerca sa merg la liceul la care esti, sau eventual daca reusesti sa ai o intrevedere cu cineva de la facultate sa iti dea un fel de career path.

As intreba la liceu ce sa fac daca ma simt mai talentat decat media in desen in creion si de acolo ar trebui sa fii indrumata.

Eventual in felul asta poate reusesti sa iei si o bursa in domeniu.

3 răspunsuri:
| Wøodenpints a răspuns:

Ai abia 15 ani. Probabil nici nu desenezi atât de bine pe cât susții.
Bagă aici ceva făcut de tine să vadă și ochiul nostru și să dăm un verdict.
Te cam grăbești cu galeria și chestiile de genul.
Nu, nu ai nevoie de pânză și instrumente profesionale. Dacă știi să desenezi, o poți face cu orice. Momentan rezumă-te la hârtie, sau în cel mai bun caz hârtie dinaia specialăpentru desen, ceva mai groasă și mai abrazivă, nu știu exact cum îi zice. Și la un set de creioane semiprofesionale sau o trusă decentă. Lucrează mult. Fă câteva sute de desene. LE faci poză la cele mai reușite și le încarci pe diverse site-uri de specialitate, să vezi părerea oamenilor care se pricep în domeniu.
Nu te apuca să investești bani în chestia asta cu galerii și prostii de genul. S-ar putea să fie o mare pierdere de buget și timp.

| Bineata_Clau_1997 explică (pentru Wøodenpints):

Cum as putea sa pun desenele aici sa-ti arat? SI stiu de tot ce ai spus: am creioane si carbuni profesionale, foarte multe blocuri de hartie groasa cum ai spus tu. Am si pentru pictura. Am peste o suta de desene iar profesoara de la scoala mi-a spus mie si mamei ca sunt mai talentata decat ea cand era de varsta mea. Lucrez in fiecare zi cateva desene si portrete,schite, flori, picturi, expresii ale fetei si multe altele iar profesoara vrea sa-mi expuna desenele in toata scoala. Asta este motivul pentru care am pus aceasta intrebare, nu stii daca sunt sau nu buna "asa cum sustin".

| Wøodenpints a răspuns (pentru Bineata_Clau_1997):

Nu trebuie să-mi arăți mie nimic și nici să-mi demonstrezi cât de bine desenezi. Nu prea sunt eu în măsură să dau un verdict, având în vedere că eu desenez ceva mai bine decât o piatră.
Ideea era să nu-ți mai pui întrebări de genul. Dacă-ți place să desenezi fă-o pentru tine și din pasiune, nu cu gândul la cât de mirați vor fi cei care-ți vor vedea lucrările.
Lucrează zilnic. Lucrează mult. Învață tehnici noi și perfecționeză-le pe cele pe care le stăpânești deja.
Ai abia 15 ani. E ok să desenezi chestii de careți ba fi rușine peste 5 ani când o să le revezi.