| RoCkeRitZaa a întrebat:

Buna all.; x am nevoie urgent de rezumatul nuvelei,, O faclie de paste" de I.L.Caragialebatting eyelashes va rog frum puppy dog eyes dau fundita maree :*:*

2 răspunsuri:
| ioanaioana a răspuns:

Nuvela prezintă o întâmplare petrecută în satul Podeni, al cărui hangiu, evreul Leiba Zibal, este ameninţat de argatul său Gheorghe cu jaful, în noaptea învierii. Atacat într-adevăr în noaptea hotărâtă, Zibal se salvează ţintuind şi carbonizând la flacăra lămpii mâna unui hoţ, introdusă printr-o gaură tăiată în uşă. Întrebat de cauza reacţiei sale, Zibal cedează psihic, răspunzând că prin gestul său ar fi „aprins o făclie lui Christos", şi că ar fi devenit astfel „goi", creştin.