| julia_4764 a întrebat:

am o intrebare am de scris la matematica si nu prea ma pricep pentru ca nu am facut asa ceva la clasa .media aritmetica - media armonica

Răspuns Câştigător
6 răspunsuri:
| xibalba a răspuns:

Se numeste carte de matematica si e preferabil sa mai fie deschisa din cand in cand.

| MisterKat a răspuns:

Salut! Referitor la media aritmetica e mai usor. Aduni toate sumele si le imparti la numar lor de exemplu, poti sa calculezi media la o materie: ai notele 9, 8, 7, 9, 8 -> 9+8+7+9+8/5 = /5 = 8. 20

Referitor la media armonica nu imi amintesc formula, dar stiu ca era ceva cu radical...

O seara buna!

Daniel.

| Gabry a răspuns:

Uite, te invat eu:
Media aritmetica - este explicata in cartea de matematica;
Media armonica- este de asemenea explicata in cartea de matematica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intrreabai pe colegii tai

| Dragosgan a răspuns:

Hei julia! vezi ca pe siteul acesta nu se rezolva problemele de matematica ale copiilor care nu vor sa invete! ia-ti tema si nu mai veni tu aici sa ne ceri sa iti rezolvam tema! Aici ne ajutam cu probleme serioase nu ne ajutam la teme.PS:Mai invata, spor la lucru!

| BabyRosse a răspuns:

Care-i intrebarea?