| RyAngel a întrebat:

Am si eu o intrebare pentru voi... de ce credeti ca Mihai Eminescu este poetul nostru national? Asa de curiozitate care e parerea voastra?

5 răspunsuri:
| xxdd a răspuns:

Pai. nu stiu thinking
e al nostru poate ca s-a nascut in rom?

| anamaria917 a răspuns:

Pai el a iubit extraordinar Romania si pentru ea ar fi murit,, si pentru ca in aproape toate versurile lui apare un detalui despre Romania chiar daca nu este ''pomenit'' dar se subintelege ca el vb despre Romania el s-a jertfit pentru tara asta sper ca ti-am facut o ideee despre mihai eminescu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru poeziile scrise de el

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poet national? de ce? eu nu sunt de acord! ce a facut el pentru tara? nimic! doar a scris poezii...da...frumoase poezii, dar nu mai mult de atit! si cum poate un om care a murit la spitalul de nebuni sa fie socotit poet national?

| Iuliasipunct a răspuns:

Mihai Eminescu este poetul nostru national din maimulte motive. Unul ar fi ca este unul dintre cei patru clasici ai literaturii romane. Un alt motiv ar fi acela ca a scris foarte multe poezii, dar tot odata a scris si povesti pentru cei mici, dar si pentru cei putin mai mari. El a fost apreciat de multa lume, si chiar si de marii critici ai literaturii romane, care l-au "lansat".