| Ichigo a întrebat:

de curand am descoperit si eu genul de desen artistic numit Manga, am incercat si am descoperit ca imi ies foarte bine desenele, cu o singura exceptie... Cand fac umbre si alte nuante, creioanele ( romanesti de altfel ) ori se rup, ori isi modifica grosimea ori alte chestii care imi strica desenele. Asa ca ma poate ajuta cineva cu niste informatii unde pot gasi in Cluj un magazin care sa vanda stiu eu...creioane speciale pentru desenat manga ca si PRISMACOLOR sau markere speciale, radiere speciale, hartie speciala si multe altele legate de subiect. va rog orice magazin pe raza Clujului, multumesc in avans.

4 răspunsuri:
| Plague a răspuns:

Iti zic cum am rezolvat eu problema. eu desenez mult, iau si lectii de la niste artisti lansati independent si destul de celebri pe piata internationala, si sa stii ca nu materialele fac treaba. eu desenez cu creioane tip B (care le poti gasi in orice librarie), si daca vrei si un creion cu mina subtire (PT MANGA) iti iei tot un rotring cu mine rotring. radierele mari si albe sunt cele mai bune, alea sterg bine urmele lasate de creioane. hartie ciocan (pentru creion doar, la pictura folosesti panza) si...cam atat happy. la fel ca peste tot, desenul cere dedicatie si munca, talentul e doar un "boost" pentru un inceput mai bun, deci nu te baza pe el, si nu te lasa demoralizat de lipsa lui. spor la desenat happy

| Muflă a răspuns:

Am impresia că poţi să-ţi comanzi de pe net dacă nu găseşti şi nu găseşti în Cluj thinking Btw, ai deviantART sau altceva? Vreau să văd ce faci :3

| irbis a răspuns:

Nu stiu cat de folositor va fi, dar este si un anime despre doi adolescenti care deseneaza manga, Bakuman si poti sa afli un pic despre procesul de desenare, instrumente. P.S. daca vrei un creion a carui grosime nu se schimba ia-ti un creion mecanic.

| Ichigo explică:

Gata am gasit ce cautam, absolut tot in materie de manga creioane, markere, hartie si altele la magazinul Rembrand de langa Universitatii :) si a da aici puteti gasi ce lucrez, unele mai reusite altele nu ( ma omoara umbrele, complicat de facut sa fie realist) http://learntodream.deviantart.com/gallery/