| georgiana1316 a întrebat:

Imi puteti explica cateva figuri de stil?
1. epitetul multiplu SCLIPIRI NEINTRERUPTE SI ORBITOARE

2.personificarea VIFORUL SUIERA,GEMEA SI URLA CU GLAS DE FRUNZE SPULBERATE, CU GLAS DE CODRII ZBUCIUMATI.

3.comparatia O PUTERNICA SUFLARE DE VANT TRECATOARE SI IUTE CA UN GLAS DE PIEIRE

multumesc anticipat,apropo am nevoie repede, fiecare in 3-4 randuri, ofer funda si vot.

Răspuns Câştigător
| 2handsUp a răspuns:

Epitetul multiplu exprima mai multe insusiri neobisnuite ale unui obiect, fenomen etc. (in exemplul tau substantivul sclipiri are 2 insusiri deosebite : neintrerupte si orbitoare.
Personificarea este procedeul prin cere
atribuim insusiri omenesti obiectelor, fenomenelor etc.(suiera, gemea, si urla sunt actiuni savarsite de oameni ce sunt atribuite viforului).
In al treilea exemplu este comparata puternica suflare de vant ca fiind,, iute ca un glas de pieire".
Sper ca te-am ajutat.Bafta