| AlexTitan a întrebat:

Am si eu o problema la ma tematica care pur si simplu nu imi iesie deci : In trapezul ABCD, cu AB | | DC, [AA' este bisectoarea unghiului DAB A' apartine (DC), [BB' este bisectoarea unghiului ABC, B' apartine (DC), [CC' este bisectoarea unghiului BCD, C' apartine (BB')si [DD' este bisecoatrea unghiului ADC, D apartine AA'.

a) Aratati ca triunghurile AD'D si BC'C sunt dreptunghice
b) Aratati ca triunghiurile ADA' si BCB' sunt isoscele
Va roooog ajutati-ma raman profund indatorat happy

3 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| torresbydragos a răspuns:

Pe TPU nu facem temele.

| Claudiu_Bujorean_1997 a răspuns:

Aici totul tine de unghiuri. incerca sa demostrezi ca unghiurile corespund triunghiului care iti cere si o sa vezi ca este foarte simplu! La dreptunghic incearca sa demostrezi ca un unghi este de 90 de grade si la celalate stii tu cum!