| blackbuttefly a întrebat:

Buna TPU. Dimensiunile unui rezervor pralelipipedic sunt: 20 cm, 40 cm, 1 m. Cati m3 de apa incap in rezervor? In cat timp se va umple rezervorul daca dintr-un robinet asezat deasupra lui curg 50cm3 apa intr-o secunda? VA rog eu ajutati-ma este URGENT! Dau funda + vot primului raspuns corect!

Răspuns Câştigător
| Criss003 a răspuns:

V= Lxlxh adica lungimea ori latimea ori inaltimea si afli volumul bazinului si vine 40x20x1=800cm3. la prima intrebare transformi cm in m si timpul gandesti logic regula de 3 simpla adica 50cm3.1 secunda
800 cm3.x pui intrebarea daca intr.o secunda curg 50 cm3 atunci in cate secunde vor curge 800 cm3 si il scoti pe x. x= 800x1 supra 50 adica impartit = 16 secunde. funda si vot?:X:d