| George455 a întrebat:

TPU! Voua ce genuri de carti(romane) va plac? Despre ce ati dori sa cititi? Despre ce este vorba in romanul vostru favorit?

8 răspunsuri:
| Doub a răspuns:

Mister, drama, psihologic si dragoste. Combinatia perfecta.^_^

| AirănMeidăn a răspuns:

Politiste imi plac cel mai mult, sincer. Dar, trebuie sa mentionez ca nu am citit pana acum nici o carte care sa nu imi placa.

| MaliciousDeath a răspuns:

In general imi plac cele de tip bildungsroman. Daca sunt scrise la persoana I, si mai bine. Temele sunt in general diverse.N-am un roman preferat, dar mi-au placut toate cartile scrise de Haruki Murakami(pe care le-am citit), ar fi un exemplu bun.

| lplostonyou a răspuns:

Romane de dragoste, sunt cele mai bune.

| Morenna10 a răspuns:

Romance de la jude deveraux sau nora roberts

| ἶῆfἶῆἶƮყ a răspuns:

"Pe aripile vantului"-Maragret Mitchell
"Qvo vadis"-Henryk Sienkiewicz
"Femeia in alb"-Wilkie Collins
"Portretul lui Dorian Gray"-Oscar Wilde
"Mandrie si prejudecata", "Ratiune si simtire""-Jane Austen
"Rosu si negru", "Manastirea din Parma"-Stendhal
"Tess d'Urberville", "Idila pe un turn", "Doi ochi albastri"-Thomas Hardy
"Coliba unchiului Tom"-Harriet Beecher-Stowe
"Contele de Monte-Cristo"-Al. Dumas
"Madame Bovary"-Gustave Flaubert
"Lorelei"-Ionel Teodoreanu
"Maitreyi"-Mircea Eliade
"Panza de paianjen"-Cella Serghi
"Ultima noapte de dragose, intaia noapte de razboi"-Camil Petrescu
"La rascruce de vanturi"-Emily bronte
"Jane Eyre"-Charlotte Bronte

| spn29 a răspuns:

Romanele mele favorite sunt cele de dragoste, psihologice sau pline de mister. Romanul erotic, al experientei ce mi-a placut cel mai mult este unul romanesc, "Maitreyi" de Mircea Eliade, ca mai apoi, nu la mare distanta "Lorelei" de Ionel Teodoreanu. Dintre cartile pline de mister, cel mai mult imi plac cartile (de metrou, dar palpitante) ale Agathei Christie. Dintre toate cea mai grozava dupa parerea mea este "Zece negrii mititei".

| deea1155 a răspuns:

Hmmm greu de ales un gen. Insa romanul meu de suflet ramane,, Shogun,,.