| viataeopoveste a întrebat:

Buna tuturor imi poate spune si mie cineva in ce consta proba de admitere la liceul Balasa Doamna sectiunea arhitectura (mai exact ce trebuie sa fac ) si media minima pentru a fi admis?

Răspuns Câştigător
| MihàiEminèscù a răspuns:

Banuiesc ca e cel din Targoviste, nu?
E un liceu bun.
Admiterea la secţia de arhitectură se face pe baza unui examen ce constă în doua probe de aptitudini: proba de percepţie vizuală şi cea de creativitate.
La proba de percepţie vizuală se propune un studiu dupa natură, iar proba de creativitate presupune o compoziţie şi o temă dată, executată în culoare sau volum (la alegerea candidatului).
Proba de creativitate este adaptată specialitaţii.
Sub îndrumarea atentă a profesorilor, elevii inscrişi la secţia arhitectură învaţă sa deprindă aranjarea spaţiului cu precizie dar şi cu creativitate.
Orele de specialitate se desfasoară în ateliere moderne şi sunt completate de cele de istoria arhitecturii, ce aduc în plus informaţie indispensabila pentru viitoarele creaţii.
Elevii participă la concursuri de profil, iar efortul, seriozitatea şi talentul le sunt răsplatite cu premii şi distincţii importante.
La sfârşitul celor patru ani de studiu, fiecare elev primeşte un certificat de competenţe profesionale, în urma susţinerii unei lucrări teoretice şi practice pe o tema aleasă de elev, împreună cu profesorul îndrumător. Atestatul reprezintă un alt atu de care elevii pot profita în viitor, permitându-le angajarea imediat după terminarea liceului.
Media de admitere la liceu: cea mai mare: 9.8, cea mai mica: 6.35, valoarea medie: 8.37
Pentru mai multe informatii contacteaza :
Liceul de Arte "Balaşa Doamna", Târgovişte, jud. Dâmboviţa
str. Pârvan Popescu nr. 60
telefon: (004)0372716566
fax: (004)0245-211166
e-mail: musicschool_ro@yahoo.com
sper ca te-am ajutat!
funda puppy dog eyes?, am mare nevoie!

2 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Îți poate fi de folos, www.edu.ro
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Te poţi uita pe www.edu.ro
Găseşti o grămadă de informaţii acolo.
Te pup!