| alex_2218 a întrebat:

Care a fost primul scriitor roman renumit?happy

5 răspunsuri:
| Just Kiddin' a răspuns:

Asadar, primul scriitor roman renumit a fost Dimitrie Cantemir (1673-1723), domnitor al Moldovei. Copilaria si-a petrecut-o la Istanbul. Ca urmare a acestei perioade, el a scris carti despre muzica turceasca si despre istoria Imperiului Otoman.
A fost ales membru al Academiei din Berlin in 1714.
A scris primul roman romanesc - Istoria ieroglifica, in care ironizeaza domnitorii romani, punandu-le actiunile in seama unor animale: Valahia este tara animalelor terestre, iar Moldova este tara pasarilor.

Iata de ce este el primul scriitor roman renumit chiar si peste hotare.

| deeeeeeaaa a răspuns:

Tactu laughing)

| IuliaAkaTrixxie a răspuns:

Hmmthinking Pai cred ca tu...
Bye bye.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dimitrie Cantemir, primul om de cultura roman care a fost ales membru al Academiei din Berlin in 1714

| Clever a răspuns:

Mihai Eminescuhappy