| cotidianulro a întrebat:

Care ar fi 10 carti pe care oricine ar trebui sa le citeasca?

Răspuns Câştigător
| Zoombe3 a răspuns:

Eu iti zic una : 1000 de carti de citit intr-o viata laughing

55 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un veac de singuratate (marquez), micul print (Saint-Exupery ), de veghe in lanul de secara (salinger), cel mai iubit dintre pamanteni (preda), noua dezordine amoroasa (Pascal Bruckner), valsul de adio (milan kundera), small world(david lodge), mizerabilii (hugo), critica ratiunii pure(kant), jurnalul fericirii (steinhardt). astea sunt cartile care mi-au schimbat viata, dar, sigur ca oamenii sunt diferiti si au gusturi si nevoi diferite.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Blues pentru O pisica Neagra - Vian Boris

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poi...eu recomand oricui peste 12 ani...twilight saga.adica...
1-Twilight
2-twilight:New moon(a doua carte-continuare)
3-twilight:Eclipsa
4-twilght:Breaking Dawn
si mai sunt carti din twilight... mie mi-a placut mult filmul e un film romantic dintre o adolescenta si un vampir...intensitatea din dragostea lor...va va fascnina...merita vazut filmul si sa cititi cartile...va zic eu...nu o sa fiti dezamagiti apropo da add la id meu onutza_frumusik07

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Zece sunt prea putine...Adam si Eva-Liviu Rebreanu
Crima si pedeapsa-Dostoievski
comediile si tragediile lui Shakespeare
Anna Karenina-Tolstoi
Razboi si pace-Tolstoi
Rusoaica-Gib Mihaiescu
jurnalul lui Tolstoi
Idiotul-Dostoievski
Panza de paianjen-Cella Serghi
Mirona-Cella Serghi
Iubiri Paralele-Cella Serghi
Mihail Drumes-Invitatie la vals
Si multe, multe altele...

Desigur va vorbeste o eleva la filologie careia ii place sa citeasca... dar daca ar fi sa o luam altfel alea 10 carti ar fi cartile pentru bac!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O calatorie in centrul pamantului-Jules Verne
Micul lord
Dumbrava minunatalaughing-Mihail Sadoveanulaughing
de Mihai Eminescu poezii
...si altele care va placbig grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Seria Harry Potter. desi toata lumea spune ca "sunt carti de adormit copiii" nu cred ca tema principala a cartii (moartea si pierderea ireparabila) este una de "adormit copiii". eu le recomand la oricine vrea sa le citeasca si va spun ca daca cititi prima carte nu le puteti lasa si pe celelate. apoi mai sunt:
"Mandrie si Prejudecata", Jane Austen
"La rascruce de vanturi", Emily Bronte
"Aventurile/Memoriile lui Sherlock Holmes", Arthur Conan Doyle
seria "Amurg", Stephenie Meyer
si sunt mai multe dar fiecare citeste ce vrea si ce ii place

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Enigma otiliei

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu care ar fi cele 10 carti pe care oricine ar trebui sa le citeasca, dar voi incerca sa fac o lista cu cele 10 care imi vin momentan in minte si m-au impresionat.

1. Camasa lui Cristos - Lloyd C. Douglas
2. Idiotul - F. M. Dostoievski
3. Gradinarul - Rabindranath Tagore
4. Les paradis artificiels - Ch. Baudelaire
5. Intre Hristos si Buddha. Pe muntii de care se sprijina cerul - Nicholas Buda
6. In intimitatea secolului 19 - Ioana Parvulescu
7. Act venetian - Camil Petrescu (aici cam tot ce se poate, e autorul meu roman preferat)
8. Fratele meu omul - Al. Ivasiuc
9. Despre tacere - David le Breton
10. Men are from Mars, women are from Venus - John Gray

Acestea au fost cartile pe care mi le-am amintit cu drag si respect. Mai sunt multe. Cartile nu TREBUIE citite decat la scoala, ca bibliografie obligatorie, dincolo de bancile scolii cartea este un refugiu, o placere, un rasfat pentru sufletul si mintea noastra. Gusturile sunt variante si bine ca e asa happy Lectura sanatoasa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiutiu precis pe toate dar eu sokot ca trebuie de citit:
1. sherlok holmes
2. femeia in alb(w. collins)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1 - Biblia
2-M. Eminescu -poezii
3 -marile sperante -Charles Dickens
4 -i-l.Caragiale...
5 -Mizerabili
6-Shougun
7-Mara -ion slavici
8-Crima si pedeapsa
9-Pe aripile vantului
10 - Amintiri din copilarie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hey...mai bine ati citi carti bune si ati lasa dracu amurgul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1.Biblia
2.Ingeri si demoni-Dan Brown
3.Harry Potter(oricare)-J. K Rowling
4.Hannibal-Thomas Harris
5.Memoriile unei gheise-Arthur Golden
6.Stapanul inelelor-J.R.R Tolkien
7.Scrisoare de dragoste-Mihail Drumes
8. Jane Eyre-Charlotte Bronte
9.Papillon-Henri Charriere
10. orice carte de Agatha Cristie

| SakuraTheCherryBlossom96 a răspuns:

Ei bine nu stiu ce ti s-ar potrivi tie in materie de carti dar iti spun cam ce trebuie sa citeasca un copil de clasa 6.
Romanele"Doi Ani de vacanta","Cinci saptamani in balon" sau Incojurul lumi in 80 de zile" de Jules Verne

| Ciuƒix a răspuns:

Tes D'Ubervelle - Thomas Hardy

David Copperfield - Charles Dickens

Razboi si pace - Lev Tolstoi

Mandrie si prejudecata -Jane Austen

Doamna Bovary - Gustave Flaubert

Rosu si Negru - Sthendal

Moby Dick - Herman Melville

| 38499388seby29 a răspuns:

1evanghelia dupa luka, 2isaia.3psalmi.4cantarea cantarilor.5jim eiliot.6rugul in flacari.7apocalipsa.8iosif ton.9geneza.10.trairea dupa cuvantul Lui Dumnezeu, de bili gram. citind aceste carti fiata fiecarui om ar fi schimbata ca vrea ca nu! ca aceste carti sunt din duhul lui D-zeu.si el credeti ma au putere daca nu credeti incercati si dati-mi un raspuns dupa acea!

| cretudancelife a răspuns:

Dostoievski - Crima si pedeapsa pentru toata lumea dar in special pentru cei de 14ani ca atunci incepi sa pricepi viata si pana al zece mai sunt multe tot de el cum ar fi Adolescentul, amintiri din casa mortii, demonii, idiotul, jucatorul, noptii albe, oamenii sarmani, un roman in noua scrisorii, visul unchiului

| anca_2841 a răspuns:

Sa inceapa de la cartile care le citesti inca de mik si terminad cu nust ce filosofii

| deltinaurelian a răspuns:

Biblia face cit toate cartile, de altele nu ar mai fi nevoie.

| ecaterina_9868 a răspuns:

Biblia sau Sfanta Scriptura

| lumi a răspuns:

Biblia.Cuprinde in ea mai multe carti cu refrire la educatia morala, estetica, de sanatate, strategii politice, financiare, religioase etc

| gaby_7158 a răspuns:

1 AMINTIRI DIN COPILARIE DE I. CREANGA 2 INSULA MISTERIOASA DE J VERNE 3 SCHITZE DE I.L.CARAGIALE 4 POEZII DE M EMINESCU 5 POEZII DE V ALECSANDRII 6JAR, AMINDOI DE LIVIU REBREANU 7PRIMARUL DIN CASTERBRIDGE DE THOMAS HARDY 8 CEL MAI IUBIT DINTRE PAMINTENI DE M PREDA 9 TRAGEDIE GREACA 10 ISTORIA BIBLIEI DE HENRIK VAN LOON ORDINEA E DUPA VIRSTA

| lilica a răspuns:

In primul rand as recomanda Biblia Ortodoxa. Ar trebui sa fie cartea de capatai pentru noi petrnu toti. Apoi as recomanda:
Mandrie si Prejudecata - Jane Austin
Jane Eyre - Charlotte Bronte
Pe aripile vantului - Margaret Mitchell
Ion - Liviu Rebreanu
Crima si Pedeapsa - Dostoievski
Rosu si Negru - Stendhal
Fratii Jderi - Mihail Sadoveanu
Ciocoi vechi si noi - Nicolae Filimon
Si ar mai fi multe... multe... depinde de persoana, de varsta, de starea sufleteasca, de multe...

| cotidianulro explică:

10 carti pe care le recomanzi

| cotidianulro explică:

Parerea ta despre cele mai bune carti scrise, pe care le-ai citit si le-ai recomanda oricui. suntem curiosi de preferintele voastre

| valentinaalb a răspuns:

Oricare depinde de gusturi si de cele pe care la ai (eu iti recomand corpul uman(o revista saptamanala si interesanta(eu pe asta o citesc (mai am multe volume( an 17 din 52 ))))))

| Hadria a răspuns:

Carti sunt foarte multe. As recomanda cativa autori: Jack London, Kafka, Marin Preda, Victor Hogo, Freud, H. G. Wells, Alexandre Dumas, Dostoievski, Calinescu, Cioran… Felicitari pentru O lume se destrama -Chinua Achebe, pe care am descoperit-o curand.