Întrebare recomandată | Dimofte_Karla_Alexandra_1991 a întrebat:

Care e diferenta dintre culori guasa si culori tempera?

Răspuns Câştigător
| Maria0000000000000000000000000000000000000000000 a răspuns:

Tempera se găseşte la tub sau borcănaş şi se foloseşte doar pentru desen sau pictură. Este o culoare pe bază de apă şi este cam acelaşi lucru cu acuarela din şcoala generală, dar sună mai profesionist. Aceeaşi utilizare are şi culoarea gouache, pe care o găsim la magazine lângă tempera. Diferenţa constă în faptul că este mai păstoasă şi mai opacă.
Guasa este diferita fata de acuarela prin faptul ca particulele de culoare sunt mai mari. Raportul dintre pigment si cantitatea de apa este mai mare. Pe langa aceasta, culorile guas contin un pigment alb – spre exemplu creta, care conduce la efectul mat, fin si opac al guaselor uscate. In timp ce acuarela este mai delicata si transparenta, culorile guas sunt mai groase, nuantele sunt mai intense si vibrante.
Sper ca ți-am fost de ajutor!

Multumesc, mi-ai fost de ajutor

| Beginer a răspuns (pentru Maria0000000000000000000000000000000000000000000):

Buna ziua, as dori sa ma ajutati in legatura cu tempera si guasa la tub, ati mentionat ca guasa este mai "pastoasa". Asta ce inseamna de fapt ca tempera este mai lichida fata de guasa iar guasa este mai groasa, mai solida, sau poate aveti un raspuns mai exact. Va multumesc si o zi buna!

11 răspunsuri:
| Copac13 a răspuns:

Tempera ii mai scumpa

| Madesz a răspuns (pentru Copac13):

Vai, mama. Esti tare, omule! :]]]]]

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu prea inteleg de ce e recomandata intrebarea asta, daca pentru ca sa afli raspunsul nu trebuie decat sa intri pe Google si sa scrii la cautare 'care este diferenta dintre guasa si tempera?'.
Nu ca ar fi prima data cand vad ca se recomanda intrebarile aiurea pe TPU, dar asa ca fapt divers.

| saftaiiustin a răspuns:

Tempera e mai buna pentru ce faci tu la scl ca e greu sa lucrezi cu goasa

| marriancosmin a răspuns:

Daca doresti sa cumperi una dintre cele doua, iti sugerez, tempera, are o nuanta mai densa si poti amesteca culorile intre ele, foarte usor, eu pe aceastea le folesesc si sunt mandru de ele.

| diasasak a răspuns:

Guasa e semiopaca iar tempera e opaca. guasa se poate folosi direct din tub pe cand tempera trebuie amestecata cu o emulsie de ou, apa si otet ca sa nu crape straturile

| MrCronos a răspuns:

La Guasa culorile sunt mai opace, Iar Tempera e mai apatoasa si mai scumpa (:

| BaftosuPlacutSurprins a răspuns:

Latinescul "guasa" se refera la stii tu ce, adica la culori mai spre maro, iar "tempera" la culori mai temperate, mai precipitate

| walkid a răspuns:

Pe scurt Tempera sunt mai bune: