| anonim_4396 a întrebat:

Care e diferenta dintre opera si opereta?

7 răspunsuri:
| Casiana a răspuns:

OPERA:Compoziție muzicală scrisă pentru soliști, cor și orchestră pe textul unui libret dramatic; reprezentare scenică a acestei lucrări. ♦ Clădire destinată reprezentării unor asemenea compoziții.

OPERETA:Compoziție muzical-dramatică ușoară, scrisă pentru soliști, cor și orchestră pe un libret cu conținut agreabil, în care cupletele cântate alternează cu cele vorbite. ♦ Clădire destinată reprezentării unor asemenea compoziții... Sper sa intelegibig grin

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Da un click pe DEX-online. Hai, ca, uite: nu-i asa de greu!

cami
| cami a răspuns:

Din cate stiu eu, "opera" se foloseste la limba romana.
Iar "opereta" la muzica.
Uite asa le-am retinu eu laughing

| carminaburana43 a răspuns:

Opera-se cinta pe tot parcursul actului de pe scena... iar la opereta sunt si dialoguri vorbite si din cind in cind sunt piese cintate, duete ori solo.Asta explic asa sa fie pe intelesul tututror.

Alte răspunsuri
| Sabou_Gabriel_1995 a răspuns:

Opera este o lucrare demna, cultă, în care povestirea este cantată, pe când opereta este o lucrare mai amuzantă şi se accept secvențe vorbite.
Atat opera cat si opereta au aceeasi structură.