| puddy a întrebat:

Care sunt dupa parerea voastra cele mai bune, frumoase carti?

15 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Stii,Puddy,cele mai frumoas carti sunt cele al caror mesaj iti merge la inima; nu exista carti bune si frumoase,exista cititori carora acestea le par bune si frumoase; pentru ca fiecare carte se adreseaza unui anumit tip de sensibilitate si intelegere,fiecare carte are rasunet intr-o inima,una anume, acordata pe aceeasi lungime de unda cu cea a celui care a scris-o. Cele mai bune si frumoase carti sunt cele in care sufletul tau se regaseste, cele care te sorb la lectura dandu-ti sentimentul ca pentru tine anume au fost scrise.Numai citind vei afla care sunt cartile in care sufletul tau se regaseste; poti cere parerea altora,poti urma recomandarile dar numai tu insuti vei decide care sunt cele mai bune sau frumoase carti. Uite,eu citesc si recitesc anumite carti fiindca autorii lor gasesc cele mai potrivite cuvinte pentru a -mi bucura sufletul; iti pot spune ca imi plac cartile scrise de Lev Tolstoi sau de Michel Tournier, printre altii. Daca le-ai citi si ti-ar placea si tie, ar insemna ca avem in comun acelasi tip de sensibilitate si capacitate de a intelege.Si la fel s-ar intampla cu oricare dintre cei care ti-ar recomanda lecturile importante pentru ei. Oricum, interesul tau iti face onoare intr-un timp ce importanta lecturii e estompata de mijloacele video de informare.Numai bine.

Răspuns utilizator avertizat
| Ionutzsa a răspuns:

Mie mi-au placut mult :
Pe aripile vantului (Margret Mitchell)
Mandrie si prejudecata (Jane Austen)
Ratiune si simtire (Jane Austen)
Castelul palarierului (A.J Cronin)
Doamna Bovary (Gustave Flaubert)
Portretul lui Dorian Gray (Oscar Wilde)
Jane Eyre (C. Bronte)
La rascruce de vanturi (E. Bronte)
Anna Karenina (Lev Tolstoi)
Crima si pedeapsa (Dostoievski)
The Last Song, A walk to remember, Dear John si The notebook (Nicholas Sparks)

Rusii (Tolstoi si Dostoievski) sunt cei mai buni scriitori, asa ca iti recomand sa citesti romane scrise de ei, orice, nu neaparat astea citite de mine.

Si carti Fantasy:
Mie mi-au placut : - Seria Tunele (R. Gordon si B. Williams -toate cele 4 vol. - o lume noua, aventura, prietenie)
-Cronicile vampirilor (Anne Rice, primele 5 vol.)
-Femei din lumea de dincolo (Kelly Armstrong, primele 2 vol - Luna plina si A doua luna plina - cu varcolaci, vrajitoare si alte fiinte sipranaturale)
-Pulbere de stele (Neil Gaiman, foarte faina - poate ai vazut filmul)
-Salem`s Lot (Stephen King - cu vampiri, daca esti amator/oare al horror`ului King e cel mai tare la capitolul asta)
- Seria Fascinatie (Melissa Marr - cu zane si alte cele)

| Dean1996 a răspuns:

Carti frumoase? Fiecare avem un stil diferit de-a interpreta, dar eu iti voi da cateva titluri:
10 Negri Mititei
Portretul lui Dorian Gray[merita, trust me!]
Misterul Trenului Albastru
Moarte pe Nil
Copii Lampii Fermecate(Philip Kerr)
Winnettou
Pretul Sangelui
Din ce am auzit:
Fantoma de la Opera a lui Leroux
Seria Harry Potter
Imparatul Mustelor(William Golding)
Elevul Dima dintr-a saptea
Invitatie la Vals
La rascruce de vanturi

| Maia a răspuns:

Depinde ce inseamna pentru tine frumos.Nu stiu daca "sunt cele mai frumoase", insa mie mi-au placut foarte mult:"Rosu si Negru","Patul lui Procust","Profetiile de la Celestine", "Intre doua lumi", "Vrajitoarea din Portobello" si mai sunt.

| annakarenina a răspuns:

Pe aripile vantului, Razboi si pace, Anna Karenina, Romeo si Julieta, Marile sperante, Dragoste in vremea holerei, Print si cersetor.

| zkira67light a răspuns:

Cold mountain, black house si salem`s lot

| Mx3 a răspuns:

Unde esti? de Mark Levy. Este minunata! M-a facut sa cumpar orice carte scrisa de elhappy

P.S. Te iubesc - Cecilia Ahern.

Toate familiile sunt psihotice - Douglas Coupland.

Inainte de a uita - Paul Cortez.

Girlfriend in a Coma - Douglas Coupland.

Christmas, Present - Jacquelyn Mitchard.

Scandura de frizerie - Mihai Gainusa.

| AndreiP98 a răspuns:

Negrut de anna sewells

| AndreiP98 a răspuns:

E o carte intitulata 100 scuze sa chiulesti. Vand poza cu Babi Minune

| justsmile16LA a răspuns:

Mie mi-a placut Laleaua neagra, scrisa de Alexandre Dumas si Cismigiu and Comp., scrisa de Grigore Bajenaru.winkingMerita citite happy.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pace si razboi

| dean a răspuns:

The Great Gatsby preferata mea, pur si simplu extraordinara, de ceva vreme am inceput The Kite Runner!

| kidu03 a răspuns:

Elevul dima dintr-a a7a+scrisoare de dragoste+maitreiy=super

| Lollec a răspuns:

Din ce am citit eu si mi-a placut mult:
Matase frantuzeasca - Sandra Brown
La rasarit de Eden - John Steinbeck
Golful francezului - Daphne du Maurier
Contele de Monte-Cristo - Alexandre Dumas ...etc.