| Ruxiii a întrebat:

Care sunt mijloacele folosite de comunism pentru a tine sub control societatea?

8 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Comunism era direcția unde trebuia să ajungem peste n secole. Noi eram, la urmă, în așa zisa Societatea Socialistă Multilateral Dezvoltată. /// de unii membrii ai partidului comunist, nu de comunism care era viitoarea orânduire. /// Ce minciuni sunt scrise acum, în manualele voastre, nu am idee. /// Nimeni nu controla, de fapt, nimic. Era o debandadă cât cuprinde și minciună de sus în jos și de jos în sus. /// Tu la școală trebuie să repeți, minciunile scrise în cărțile voastre de școală. // Au fost făcute, teribil de multe tâmpenii, în perioada 1945-1989, însă majoritatea erau excese de zel, total nejustificate, ilogice și individuale, ale unor ființe cretinoidice, niște gunoaie umane, ajunse în oarecare funcții de decizie. // Era o ruptură teribilă între teorie, care nu era chiar așa rea, în principiu, și modul de punere ale teoriei, în practică. /// Dacă ar fi fost pusă corect, teoria în practică, și nu ar fi fost nici gunoaiele umane, nu s-ar fi făcut, nici măcar 10-20% din tâmpeniile, ce au fost făcute, în acel interval de timp.

| ZEU93 a răspuns:

Controlul mass-media,folosirea fortei in caz de orice nesupunere, dictatura, pedepse aspre, eliminarea concurentei in domeniul politicii.

| cryssa a răspuns:

Uniformizare, dezbinare

| DODoubleG a răspuns:

Nationalismul extremist
cenzura presei
existenta unei politii-politice secrete(in Romania Securitatea in Rusia KGBetc)
cultul personalitatii
ordinea in stat se obtinea prin forta
Funda?

| măcheamăăăî a răspuns:

1.Violente sau neviolente.
2. Dictatura.
3.Pedepse.
4.Legi ferme, cu consecinte nestiute in caz de incalcare.

| Ciprian_1333 a răspuns:

Comunistmul conduce prin teroare

| VladT a răspuns:

Controlul mass-mediei, al mediilor de comunicare, politia politica.