| anonim_4396 a întrebat:

Cat de vechi e conceptul de heavy metal?

2 răspunsuri:
daniela
| daniela a răspuns:

Expresia "heavy metal thunder" se presupune a fi inventată la graniţa anilor 1960-1970 de scriitorul american William S. Burroughs în romanul Naked Lunch, cartea de căpătâi a generaţiei beat. Sintagma este preluată în 1969 de grupul rock Steppenwolf în Born To Be Wild, imnul motocicliştilor de pretutindeni. Imediat criticul rock, Lester Bangs introduce termenul în circulaţie pentru a defini stilul unor trupe precum Led Zeppelin sau Black Sabbath.

| FearNoEvil a răspuns:

Sfarsitul anilor 60-inceputul anilor 70 odata cu aparitia trupelor Black Sabbath, Led Zeppelin, Def Leppard (si nu numai).
Deci, aproximativ 50 de ani.