| anonim_4396 a întrebat:

Cate kilograme trebuie sa ai in functie de inaltime?

Răspuns Câştigător
| gege a răspuns:

Eu stiu la fel ca si jahjah...asa imi calculez si mie greutateahappy

218 răspunsuri:
cristian
| cristian a răspuns:

Greutatea optima este greutatea la care corpul dvs se mentine cel mai usor.

Calculul greutatatii optime:

Orientativ, pentru a va afla greutatea optima, puteti folosi urmatorul calcul bazat pe formule statistice (in functie de sex, inaltime, varsta):

Femei: Greutatea ideala = [inaltimea (cm) -100 - ( (inaltimea-150 ) /2, 5)] + ( (varsta-20) /6)

Barbati: Greutatea ideala = [inaltimea (cm) -100 - ( (inaltimea-150 ) /4 )] + ( (varsta-20) /4)

Frecvent utilizat in lumea medicala si nu numai, este si Indicele de Masa Corporal, ce ajuta la identificarea greutatii normale, a intervalului sanatos de greutate.

imc - calcul greutate optima

unde:

* IMC - este Indeicele de Masa Corporala
* M - este greutatea corporala masurata in kilograme
* H - este inaltimea masurata in metri (daca ai un metru si saizeci de centimetri, valoarea lui H va fi 1, 60)

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

La femei e inaltimea-1, 1 m

| larapopa a răspuns:

Normele cu 10 kg in minus, sunt normele frantuzesti.Normele balcanice, ale noastre, sunt asa :femeia trebuie sa aiba 2 kg mai putin decat inaltzimea, iar barbatul 2 kg mai mult decat inaltzimea.Asta este, poti sa spui, greutatea aproape ideala, in rest fiecare cum ii place

Alte răspunsuri
| jahjah a răspuns:

Eu stiu ca trebuie sa ai numarul de cm peste 1metru, in kilograme (respectiv daca ai 1, 75m, trebuie sa ai 75kg). iar la femei cu 10kg mai putin (daca ai 1, 75m, trebuie sa ai 65kg, ca femeie).

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am 1, 67 si 63 kg cate trebuie sa am

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

100 kg 1, 90 inaltime

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am 70 kg si inaltimea 1.73

Alte răspunsuri