| spanzy_9123 a întrebat:

Ce carte sa citesc la 16 ani

8 răspunsuri:
| Zoxxx a răspuns:

"Jurnalul erotic al unei adolescente de 16 ani" de Melissa P.

| BrokenAngel_2369 a răspuns:

Scufița roșie.

| conundrum a răspuns:

A song of ice and fire ...pana la 18 ani o termini

Răspuns utilizator avertizat
| Snookie a răspuns:

Jules Verne...carti de calatorii, de aventura etc big grin

| pokales a răspuns:

Mein kampf... mai inveti ceva istorie happy

| Clauditzza_7347 a răspuns:

Seria Gossip Girl,Jurnalele Vampirilor, Twilight," Vampirii vestului"
Cartile de la editura Polirom, colectia Chic:
http://www.polirom.ro/......i_ASC.html
Sau:
Http://www.librarie.net/......ultate.php
Elevul Dima dintr-a saptea, Invitatie la vals- Mihail Drumes
Pasarea SPin-Colleen McCullough
Ionel Teodoreanu - Lorelei
Pe aripile vantului - Margaret Mitchell
Mara- Slavici
Adam si Eva-Rebreanu
De veghe in lanul se secara- Salinger
Zodia indragostitilor-Giulia Carcasi
Ps i love you-cecelia ahern.

| Razvan_5448 a răspuns:

Daca n-ai citit deja, citeste seria de carti cu cei 3 muschetari, de Alexandre Dumas, seriile de carti cu Winetou, depinde si ce gen de carti iti plac, dar astea e foarte greu sa nu iti placa. A, uite una super buna pentru adolescenti : De veghe in lanul de secara de Salinger. O carte care mi-a placut foarte mult : Maestrul si Margareta de Bulgakov, dar am citit-o pe la 20-22 de ani, e un pic mai greu de urmarit, dar mi-a placut foarte mult ideea de intamplari absurde care se intamplau si cum se legau si aveau totusi un inteles. Ceva mai usor : Legendele Olimpului, toate povestile cu legende (gen legendele nibelungilor si asa mai departe), merita si astea citite. Bineinteles, citeste si cartile recomandate la scoala, merita multe dintre ele citite si bineinteles, citeste si Biblia, merita citita. Alte idei nu am, sper sa iti fie de folos. happy