| anss23 a întrebat:

Ce carti interesante ar putea citi un copil de 12-13 ani?

52 răspunsuri:
| pysyuctzza a răspuns:

Twilight (amurg)

new moon(luna noua)

eclipse

de obicei cartile care au devenit filme sau filmele care au devenit carti happy

| Roşca_Iulia-Teodora_1992 a răspuns (pentru pysyuctzza):

Ce părinte ar vrea ca un copil de 12 ani să citească acele cărți? Nu e suficient că se emancipeaza mult mai repede? Sa mai citească și scene în care o fata e atrasă sexual de un vampir? Cărțile respective intră în categoria Young adult si sunt citite prin liceu, iar de la 20 de ani în sus ar fi deja penibil să mai citească cărți atât de prost scrise.

| Kleoo a răspuns:

Multumesc la toti! M-ati ajutat mult!

| laracroft a răspuns:

Dupa parerea mea cele ce ma atrag in mod special sunt cele in care predomina aventura, iti recomand:Tara Duncan(o carte uimitoare despre magii, care te va purta intr-un taram indepartat; sa mentionez ca ar trebui sa ai toata colectia daca ai vrea sa duci la bun sfarsit misterul), Nina(din nou este vorba despre magie; ambele carti cuprind intamplarile unor fete de 12 ani); Harry Potter

| marykeira a răspuns:

La rao se gasesc cele mai bune titluri pentru copii cu varstele acestea.www.raobooks.com/www.rao.ro ex de carti,, Nina si misterul notei a opta"(sunt 4volume-II-),, Angie Sage",, Cronicile Wardstone(ucenicul vraciului-7volume)",, Cronicile Lumii Pamantene",, Cronicile imparatiei de purpura",, Tapiseria",, Mostenirea(3volume)",, Cronicile din Narnia"... daca mai vreti detalii pot sa va zic si unde sa comandati si informatii despre fiecare dintre ele.

| madalinax6 a răspuns:

Aventurile lui Tom Sawier!batting eyelashes

| scrisy23 a răspuns:

Oksa Pollock
Rosu de Rubin
Albastru de Safir
Verde de Smarald
Ultimele 3 sunt cartile mele preferate. Sunt fascinante! Ti le recomand. Bafta la cititwinking

| Alina20100 a răspuns:

Scoala fricosilor
Scoala ticalosilor
Hotul vrajitor
Hotul de timp

| Korry3467 a răspuns:

Eu sunt o pasionată de lectură și-ți recomand să citești ce te atrage.Mie mi-au plăcut următoarele:Tuturor băieților pe care i-am iubit de Jenny Han, Triologia Divergent de Veronica Roth, Academia Vamipirilor de Richelle Mead, Micuțele Mincinoase de Sara Shepard.

| Irinuca99 a răspuns:

Ti-as recomanda,, Jurnalul unui pusti'' un roman in benzi desenate si,, Harry Potter'', ambele au mai multe volumetongue

| Anduta_6072 a răspuns:

In primul rand, depinde de gusturile tale. Eu cred ca cele mai potrivite carti sunt cele de dragoste. Poti citi Turgheniev, Dostoievschi si multi altii. Cartile de Jules Verne sunt cam...plictisitoare la aceasta varsta.

| marylena a răspuns:

Pai ar putea citi...:-a doua carte cu apolodor-Gellu Naum
-cartea junglei-Rudyard Kipling
-cheia fulgerului-Jon Berkeley
-poveste de Craciun-Charles Dickens
-morcoveata-Jules Benard
-balul florilor-Slike Leffler
-lungul drum catre Santa Cruz-Michael Ende

Aceste carti sa le citesti ca sunt foarte frumoase...dar.iti recomand mai o carte si cea mai frumoasa dintre toate
-Secretul celor doua Lotte-Erich Kastner
aceasta carte este inspirata dupa un caz real si exista si filmul... daca mai doresti carti mai intreaba pe acest site. pana atunci te pupp:*

| HeichouLover a răspuns:

Am 13 ani și acum citesc Ciresarii-C.Chirita.Ti-as mai recomanda

Mihail Drumes-Scrisoare de dragoste, Elevul Dima dintr.a șaptea, invitatia la vals

Grigore Bajenaru-Cismigiu & comp.

Corigent la limba romana-Ion Minulescu

Recreatia mare-Mircea Sântimbreanu

Liviu Rebreanu-toate romanele
Iar din literatura străină-Omul invizibil, masina timpului-Wells Mark Twain-Aventurile lui Tom Sawyer, Aventurile lui Huckleberry Finn si Alexandrescu Dumas

| IrinaPalade a răspuns:

Ţi-aş propune sa citesti:
Singur pe lume,
Pisicile războinice,
Neamul Șoimareștilor

Sunt interesante, le poţi citi si online?

| IrinaPalade a răspuns:

Ţi-aş propune sa citeşti:
Singur pe lume şi
Pisicile războinice,
... le poti citi şi online...

| weirderitza a răspuns:

Depinde. Eu citesc foarte repede si cum am inceput de fapt a fost cu seria Harry Potter. E foarte buna pentru mintile tinere. Ce mai recomand cu placere sunt cartile din Cronicile Narniei de C. S. Lewis. In momentul asta as alege a doua optiune mai repede happy
In momentul asta e foarte raspandit fenomenul Twilight. Nu iti recomand seria pentru un baiat, dar o fata oricum va ajunge in momentul cand il va ruga pe Edward in vis s-o muste XD E inevitabil.

| monyblack a răspuns:

"Elevul Dima dintr-a 7-a" de Mihail Drumes. Mi se pare interesanta.

| mariusddd a răspuns:

Heidi, fetita muntilor de Johana Spry

| geo_5003 a răspuns:

Calatorie spre centru pamantului
winnetou
la medeleni
ciresarii
calatoriile lui robinson crusoe
print si cersator
sobieski si romanii
singur pe lume
poveste fara sfarsit
spaima zmeilor
pravale baba, etc...

| Bianca_Maria_1995_84gQ a răspuns:

Colt alb

| Dia_Diana_1993 a răspuns:

Pai daca esti baiat ai putea citi Jurnalul unui pusti, iar daca esti fata - Insemnarile unei Pustoaice de Rachel Renee Russel