| Digital112 a întrebat:

Ce este inversiunea dati si cateva exwmple dau funda

Răspuns Câştigător
| MarYan00 a răspuns:

Este figura de stil care consta in abaterea de la topica

propozitiei cu scopul de a scoate in evidenta profunzimea ideilor si a sentimentelor sau de a sublinia anumite insusiri ale personajelor.

Ex: "Priveam fara de tinta-n sus

Intr-o salbatica splendoare".

6 răspunsuri:
Stefan
| Stefan a răspuns:

Inversiunea este un procedeu ce consta in schimbarea topicii obisnuite a cuvintelor dintr-o propozitie sau fraza.

| PaNkAkE a răspuns:

Este figura de stil care consta in inversarea cuvintelor in propozitie pentru a da un aer mai expresiv ex:copilul mic incet plangea(incet plangea=inversiune) pls funda

| Ada... a răspuns:

Bună! Inversiunea este figura de stil care constă în modificarea topicii propoziției sau a frazei. În versuri, este folosită adesea pentru realizarea rimei sau a ritmului.
Exemple: "blândei lune", "unduioasa apă", etc.
Sper că ţi-am fost de folos!winking

| ewe a răspuns:

Este figura de stil care consta in abaterea de la topica

propozitiei cu scopul de a scoate in evidenta profunzimea ideilor si a sentimentelor sau de a sublinia anumite insusiri ale personajelor.

Ex: "Priveam fara de tinta-n sus

Intr-o salbatica splendoare".

funda?

| andra0106 a răspuns:

INVERSIÚNE, inversiuni s. f. 1. Inversare. ** Schimbare a ordinii obișnuite a anumitor cuvinte în frază (pentru a obține efecte stilistice). ** (Mat.) Transformare a unei figuri prin schimbarea punct cu punct a pozițiilor punctelor figurii. ** (Med.) Așezare a organelor într-o poziție inversă față de cea normală. * Inversiune sexuală = homosexualitate. 2. Procedeu de transformare directă a unui negativ fotografic în pozitiv. 3. (În sintagma) Inversiunea zaharozei = proces de transformare a zaharozei în glucoză prin hidroliză. [Pr.: -si-u-. - Var.: invérsie s. f.] - Din fr. inversion, lat. inversio, -onis.

| Petria_Tibi_1998 a răspuns:

Este figura de stil care consta in abaterea de la topica

propozitiei cu scopul de a scoate in evidenta profunzimea ideilor si a sentimentelor sau de a sublinia anumite insusiri ale personajelor.

Ex: "Priveam fara de tinta-n sus

Intr-o salbatica splendoare".