| anonim_4396 a întrebat:

Ce sens are formula internationala "marul discordiei"?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Regis - zi-i ca era vorba de marul care a dus la izbucnirea razboiului troian, e marul care a ajuns la Paris, e marul pe care scria "celei mai frumoase zeite" si pe care Paris l-a dat Afroditei in schimbul Elenei, cea mai frumoasa muritoare atunci. De aici pana la razboi a mai fost doar un pas.

10 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Discordia a fost o zeita care, nemultumita fiind de faptul ca nu a fost invitata la o nunta alaturi de cele mai frumoase zeite, a aruncat pe masa un mar de aur cu inscriptia "celei mai frumoase". Bineinteles ca pentru acel mar s-au batut trei zeite, fiecare sustinand ca este cea mai frumoasa, deci marul ii apartine.
De aici a aparut expresia "marul discordiei" avand sensul de motiv de cearta, samanta de scandal.

regis
| regis a răspuns:

Dumnezeule, Tu esti vesnic si nemuritor, mai batran decat legendele Olimpului big grin... Eu mi-am amintit doar de unde a izvorat discordia, nu mai imi amintesc nici macar numele zeitelor care si-au disputat marul, de unde sa mai stiu de frumoasa Elena, de Paris si de razboiul troian?!? Stii cum se zice, eu am asteptat sa se faca filmul...

regis
| regis a răspuns:

@furni - de aia nu stiam eu continuarea big grin. Am asteptat zeci de ani sa se faca filmul si acum imi spui ca nu apare marul? crying crying crying

PS: expresia "astept sa se faca filmul" are sensul "din pacate nu am citit cartea".

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Marul discordiei, semnifica motivul disensiunilor intre doua natiuni.cum e la noi, insula serpilor. deci motivul neintelegerilor sau a unui conflict.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dumnezeu, scria doar "celei mai frumoase". Nemuritorii, cu stima lor de sine, nu se gandeau la competitia cu muritorii. Au ales un muritor sa fie judecator, fiindca au considerat asta o gluma buna si o razbunare pe muritorii care aveau la dispozitie atatea emotii trecatoare.
Regis, marul nu apare in film. Si zeitele erau: Hera, nevasta sefului, Atena, fiica ce iesise din capul sefului si Afrodita, cea mai sexoasa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@furni - my bad

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ce mai dezbateri doar pentru un mar...Atit a mai ramas...doar o simpla constatare ca ai raspunsuri girla.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dumnezeu, esti iertat. dieux et mon droit. montjoie st denis!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Marul descordiei

| allexandrra a răspuns:

Iliada-de Homer este o epopee, care incepe cu intrarea zeitei Discordia la o petrecere organizata de Zeus, unde ea nu a fost invitata. Ea nu se supara, dar ii lasa lui Zeus un mar si anume "marul discordiei" si ii spune sa-l daruiasca celei mai frumoase zeite.Bineinteles,neputandu-se hotari cui sa-l daruiasca, zilele trec si intr-un final porneste o cearta intre Afrodita, sora(Minerva) si mama sa(Junona). Castigatoarea este in final Afrodita, urmand apoi razboiul intre TROIENI si AHEI.Merita stiuta povestea, foarte interesanta, iti recomand s-o citesti.