| anonim_4396 a întrebat:

Ce simbolizeaza floarea de cires in cultura japoneza?

11 răspunsuri:
| elena a răspuns:

Puritate...primavara japonezilor incepe cu sarbatoarea ciresilor.

| adyth a răspuns:

O floare de cires.
laughing

| adyth a răspuns:

O floare de cires..
laughing

| Maria_8855 a răspuns:

Hanami(admiratorul florilor de cires), sarbatoare specifica Japoniei, are loc in fiecare primavara la inceputul lunii aprilie, cand infloreste sakura.Sakura este denumirea japoneza pentru cires si florile sale.
In Japonia exista peste 400 de varietati de cires, care nu sunt plantati pentru fructe, ci pentru florile lor albe sau cu diferite nuante de roz.Perioada de inflorire incepe in ianuarie, in Okinawa si culmineaza cu o explozie de flori spre sfarsitul lui martie, inceputul lui aprilie, in regiunea Honshu.
Cu o vechime de mai multe sute de ani, Hanami marca la inceput momentul cand nobilii veneau sub ciresi infloriti sa aduca ofrande zeilor si sa sarbatoreasca inceputul plantarii orezului.Mai intai, ea a fost adoptata intai de samurai, apoi si de oamenii de rand.
Simbol al Japoniei, Hanami a devenit si o atractie turistica deosepita.Parcurile recunoscute pentru frumusetea ciresilor infloriti(de exemplu, parcul Ueno din Tokyo)sunt intesate de lume.
Se dau adevarate "batalii" pentru ocuparea celor mai bune locuri, unde japonezii sa vina cu familia si cu prietenii pentru a lua pranzul sau cina.Se bucura de frumusetea florilor pana noapte tarziu, cand aleile parcurilor sunt luminate de minunatele lanterne confactionate din hartie colorata.

| Maria_8855 a răspuns:

Nu alegi si tu castigatorul?

| alexxa a răspuns:

Florile de cires in cultura japoneza simbolizeaza puritatea si efemeritatea

| ejaxz a răspuns:

Puritatea.Pt japonezi ciresul este un pom sacru.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Un nou inceput

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Karateul

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nimic

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Floarea de cires in aponeza simbolizeaza semnul vieti trecatoare