| anonim_4396 a întrebat:

Ce simbolizeaza numele de familie Arușilor? Dar prenumele Diana? Fundita si vot :*

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

DIANA
Derivat de la o veche rădăcină Indo – Europeană care semnifică „divin, ceresc", legată de dyeus (ZEUS). Pentru romani „ diviana" este numele latin pentru „zeiţă". Diana (Artemis în mitologia greacă), fiica lui Jupiter şi a Latonei, este zeiţa Romana a vânătorii, pădurilor, lunii, a căsătoriei şi a naşterilor. Cel mai notabil templu al ei este cel de la Ephesus – una dintre cele 7 minuni ale lumii antice, construit în cca 220 ani.
Diana Roman Prenumele Diana este modern, imprumutat mai ales din literatura si mitologie. Diana reprezinta zeita vanatorii si a lunii, identificata cu zeita Artemis a grecilor.
DIANA dues = divin, ceresc
Depinde... peste tot e altfel. Arusilor am cautat dar chiar nu stiu thinking

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da-i fundita puppy dog eyes?

| Anne_1161 a răspuns:

Diana - Nume folosit in olandeza, italiana, engleza, spaniola, rusa, polona si ceha. Sursa este Diviana, nume latin pentru zeita. Numele zeitei romane a lunii este echivalentul zeitei grecesti Artemis. Era si zeita vanatorii si a castitatii. I se mai zicea Cyntia si Delia.

sorry.d celalalt habar n`amthinking