| anonim_4396 a întrebat:

"Chirita in provintie" de Vasile Alecsandri este o opera lirica sau epica:d?

6 răspunsuri:
| JeSa a răspuns:

Opera "Chirita in provintie" se incadreaza in specia comediei, deoarece autorul satirizeaza cu sarcasm intamplari, aspecte sociale cu ajutorul personajelor ridicule, starnind rasul, cu scopul de a le indeparta.
P. S - te poti uita si aici http://www.referat.ro/......c3c1d.html poate te ajuta:P, tine de "dramaturgie":D

| Sara a răspuns:

Este o opera dramatica!

| anna01 a răspuns:

Dramatica-e teatru...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Epica deoarece are personaje, prezinta moduri de expunere(dialog, naratiune, descriere), si autorul isi prezinta in mod indirect sentimentele(prin aceste personaje). Ar fi mai multe argumente, dar cam astea sunt principalelewinking. Daca le vrei si pe celelalte, trimite un mesaj pe privatwinking.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dramatica

| sckorpion a răspuns:

Daca e poezie e lirica, daca e in proza e epica...