| tudorvolcano a întrebat:

Cine credeți că este vinovat pentru distrugerea imperiului bizantin?
Cred că grecii sunt de vină. În vremurile în care erau împărați traco-daco-iliri/proto-români imperiul cucerea teritorii și recupera, dar când ajungea câte un împărat grec imperiul se ducea în paragină din nou. Exemple de dinastii tracice care au ridicat imperiul : leonizii, iustinienii, dinastia tracă. Cele grecești l-au distrus : heraclienii, comnenii, paleologii. Nu doar împărații erau de vină. Erau de vină și grecii de rând din cauza aroganței și a lipsei de respect față de celelalte comunități etnice : aromâni omorâți de călugări greci deoarece nu vorbeau greaca, bulgari jigniți în public și detestați, motiv pentru care și-au proclamat un stat separat.

1 răspuns:
| beatrice22anto a răspuns:

Tu esti.