| bloodandpride a întrebat:

Cine imi poate da cateva idei despre cum se facea asediul unei cetati in antichitate.

Răspuns Câştigător
| BuGz a răspuns:

Sunt mai multe metode
Tacticile de asediu si armele variau in functie de aparatorii castelului sau de atacatori. Cele mai raspandite arme de asediu erau catapulta, berbecul, balista.

Asedierea unui castel era foarte scumpa. Orice asediere trebuia planificata in detaliu. Inginerii identificau partile slabe ale unui castel. Forta de munca era trimisa acolo, printer care dulgheri si fierari. Imprejurimile erau verificate pentru provizii si materiale. Oameni armati erau asteptati pentru pregatirea asedierii. Toata zona din afara castelului devenea ca un stup agitat si galagios.

Arme folosite pentru asediere:
Motoare de asediu - motoare medievale erau adesea construite de ingineri care calatoreau impreuna cu armatele. Aceste arme grele aveau la baza simpla fizica a tensiunii si torsiunii pentru a lansa pietre, sageti mari, foc, si alte proiectile in zidurile castelului.

Catapulta este cel mai cunoscut motor medieval. Unele proiectile cantareau pana la 45 kg, mai multe incercari succesive erau posibile chiar si in acelasi punct. Armata atacatoare arunca in interiorul zidurile chiar si cu vaci moarte sau bolnave pentru a raspandi boala. Acest lucru era o lovitura psihologica devastatoare pentru locuitorii castelului care deja erau infometati. Inamicii continuau sa arunce cu alimente stricate si putrezite.

Balista – era un arc foarte mare. Aceasta arma medievala a aparut prima data in perioada romana dar de-a lungul timpului a fost dezvoltata pentru a arunca 20 de sageti in acelasi timp.

Berbecul – era folosit pentru operatiuni mai ample. Era folosit pentru a lovi in ziduri si in poarta castelului.
Funda?