Ai şi tu o întrebare ? Pune-o aici

2742971intrebari
Ultimele intrebari
Twitter
micşorează boxul
Categorii
micşorează boxul
Blogul tău poate ajuta
TRAFIC
31 Aug
SATI 257.277AFISARI
115.358VIZITE
101.787V. UNICI
21 Septembrie 2011
honey2804 intreaba:

Credeti ca lectura este importanta? De ce?

Urmareste intrebarea Adauga la favorite
Ce nota dai intrebarii?
  • Raspuns castigator
    21 Septembrie 2011 22:22
    Lauragd a răspuns:

Nu e importanta...e vitala.Cartile te ajuta sa-ti faci o parerea despre viata, iti formeaza caracterul, iti deschid multe usi. Daca nu citesti, nu inseamna ca esti un incult, inseamna ca nu ai gasit inca placerea lecturii.Cu cat te obisnuiesti sa citesti, cu atat vei citi mai mult si iti va placea mai mult.In carti te poti regasi in anumite personaje, traiesti intr-o alta lume, diferita de cea reala, a calculatorului sau a televizorului; vei intelege mai bine oamenii pe care acum ii critici.Dar important este si ce alegi sa citesti.Majoritatea citesc Amurg si toate romanele cu vampiri, ceea ce nu e neaparat gresit doar ca adevarata lectura nu se rezuma la bestselleruri. Poate vei descoperi intr-o buna zi cartile de valoare si implicit, importanta lecturii.

• 11 răspunsuri RSS raspunsuri)
  • 22 Septembrie 2011 08:41
    Malvina24 a răspuns:
    Da.Ne imbogateste bagajul de cunostinte.
  • 21 Septembrie 2011 20:52
    VladimirPutin a răspuns:
    Doar știința conteaza
  • 21 Septembrie 2011 23:01
    noi3 a răspuns:
    Pentru ca aflii raspunsul la probleme.
    nu exista probleme despre care sa nu fii scris cineva.

si, citind, devii un om frumos happy [depinde si de lectura]
  • 21 Septembrie 2011 20:54
    tapeee a răspuns:
    Ghici?
    Ca sa nu fi un tampit/ o tampita.
    bombonika18 a răspuns:
    Unii zic ca e importanta deoarece iti imbogatesti vocabularul.dar mie nu mi se pare deloc importanta.de exemplu eu nu am mai citit o carte din cls 2 si acum sunt a 9a.si am un vocabular foarte bogat si stiu cum sa vorbesc respectuos
  • 21 Septembrie 2011 20:53
    freedomangel a răspuns:
    Da, fiindca iti dezvolti vocabularul, inteligenta si cultura generala. happy
  • 21 Septembrie 2011 21:11
    CEA a răspuns:
    Lectura,singurul sport pe care il poti practica fara sa depui cel mai mic efort.Cititul e un lucru important, daca citesti macar 2 pagini in fiecare zi iti dezvolti vocabularul, te exprimi indeajuns incat sa fii inteleasa de cei din jur.Nu e nevoie sa te lauzi ca toti stim comentariile stupide ale celor din jur "Citesti? Esti un/o tocilar/a." Vei vedea ca e in favoare ta cititul.Succes.
  • 21 Septembrie 2011 20:57
    pufosheniapufoshenia a răspuns:
    Da lectura este foarte importanta! De ce? Pentru ca te ajuta sa iti imbogatesti vocabularu si iti dezvolti imaginatia big grin prostii din astea si vrajeli... dar eu zic ca e foarte important sa mai citesti din cand in cand
    Raspuns anonim:
    Este importantă. Nu-ţi ţine de foame sau de sete,în schimb te ajută pe tine,ca şi om.Îţi dezvoltă vocabularul, îţi antrenează imaginaţia, te ajută să vezi lucrurile şi din alte perspective.Iar asta cred eu că e cel puţin frumos.
  • 21 Septembrie 2011 21:58
    HaveANiceDay a răspuns:
    NU, nu e importantă. De ce? Pentru că e o pierdere de timp! Mai bine ieși cu prietenii, mai socializezi.
  • 11 Ianuarie 2013 13:10
    SymmyGymmy a răspuns:
    Nu-iwinking