| anonim_4396 a întrebat:

Cum evolueaza relatiile dintre parintele Trandafir si poporeni? In nuvela Popa Tanda! Ofer Funda!

Răspuns Câştigător
| Oxxy a răspuns:

Evolutiile parintelui Trandafir de-a lungul nuvelei sunt in plan social ( evolutia de la indiferenta la implicare) si in plan sufletesc ( pe parcursul nuvelei are loc maturizarea interioara treptata a parintelui urmarind un traseu de la vorba la fapta- incearca sa faca din poporenii sai oameni harnici, deoarece cata vreme vor fi saracenii lenesi, ei vor ramane saraci si flamanzi).