| strigatulmaimutei a întrebat:

Cum pot sa aflu daca timbrele valoreaza ceva? Am o colectie, sunt timbre din 1800 si ceva... Ma poate ajuta cineva si pe mine?

Răspuns Câştigător
| Ivanov_Cristian_1984 a răspuns:

Eu sunt din Bucuresti, intereseaza-te online sau intreaba-ti parintii/bunicii. Ei ar trebui sa stie. Incearca sa vinzi si online! Uite aici cateva idei luate de pe un site: '' Cum sa iti vinzi timbrele''

- Daca cunoşti un filatelist de încredere, încearcă sa vorbeşti cu el si sa afli ce valoare are colecţia.

- Sau poţi încerca sa găseşti un cerc filatelic in localitatea ta. Pui întrebări, compari răspunsurile si vezi ce poţi sa faci mai departe

- Poţi de asemenea sa încerci sa afli ceva mai mult despre filatelie. De exemplu sa încerci să găseşti un catalog (sau mai multe) si o lista actuala de preturi (valabila pentru mărcile romaneşti, in măsura in care este cazul pentru colecţia ta) si sa găseşti acolo ce valoare au timbrele tale. "Pericolul" este ca după ce vei şti mai multe, nu vei mai dori sa le vinzi. Cataloage găseşti câteodată tot la cercurile filatelice.

- Poţi încerca sa vizitezi: http://www.stamps.ro/catalog/lista.html, unde găseşti preturile pentru mărcile romaneşti. Tine te rog seama ca aceste preturi, ca si cele din cataloage, nu sunt decât indicative, preturile reale fiind de cele mai multe ori mai mici.

- Alta soluţie este sa te duci pe situri de licitaţii, precum www.ebay.com sau www.delcampe.com si sa vezi cum se vând acolo timbrele. Aici te apropii mai mult de realitate, una valabila insa mai degrabă pentru Internet si nu neapărat pentru România.

Menţionez în încheiere ca foarte des timbrele care par "vechi" nu sunt chiar aşa de vechi, si ca atare nu sunt nici neapărat valoroase (rarele excepţii nefăcând decât sa confirme aceasta regula). Exista des şi situaţia că timbrele sunt cu adevărat vechi, dar cu toate acestea nu sunt valoroase.

8 răspunsuri:
| Alphabeat a răspuns:

Salut! Si eu sunt un colectionar de timbre! Mi-a spus bunicul meu ca timbrele care nu au stampila sunt cele mai rare si mai valoroase. Daca ai asa ceva si spui ca sunt din 1800 atunci esti bogat, iar daca ai timbre din 1800 cu stampila, sunt bune si alea dar nu la fel de valoroase ca cele fara stampila! Fundita daca te-am ajutat! big grin

| catelusdragalasmicut a răspuns:

Sunt oameni specializati, la posta poate, dar e de preferat sa cauti oameni cu legitimatie. E cel mai bine sa nu asculti raspunsurile membrilor TPU mereu, fiindca se pot insela iar tu cazi de prost(expresie) si le dai funda degeaba. Ti-as da si nume la cei ce pot afla valoarea si sunt specializati, dar nu-i stiu de mult timp, nu le mai stiu numele.
Sper ca te-am ajutat happy

| marianvranceanul1 a răspuns:

Daca sunt de atunci in stare buna valoreaza cel putin 100 lei bucata.Si alea din perioada ceausista fac vreo 6 lei.

Alte răspunsuri
| pci27 a răspuns:

Http://www.filatelistul.ro/
Poate îți e de folos.

| mariumarius a răspuns:

Caut-o niste colectionari.

| Butuc_Doru_1979 a răspuns:

Foloseste stampworld catalog, e gratuit, are si foto

| Ivanov_Cristian_1984 a răspuns (pentru Alphabeat):

Am gasit timbre la o ruda intr-o carte vechi dar au stampila, dar sigur valoareaza ceva, am 230 de timbre unde pot sa le valorific.