| Anonymous01 a întrebat:

Cum se analizeaza un cuvant morfologic si sintactic va rog ajutati-ma maine d-au test, d-au funda, si voturi.

Răspuns Câştigător
Alte răspunsuri
7 răspunsuri:
| KaRa23S a răspuns:

Sunt cea mai buna din cls la asta. Am luat in teza 9.90. Decii: pui functia, prin ce e exprimat gen, nr, caz, articulat sau nu si daca e precedat de prepozitie ( in cazul subs) vb: functia, exprimat prin vb, conj., mod, timp, pers, nr, forma ( adica morfologic si sintactic inseamna sa pui Functia sintactica: predicat, subiect, complement, prin ce e exprimat : vb, subst, numeral, etc. si restul analizei)

| IliadisJunior a răspuns (pentru KaRa23S):

Esti cea mai buna din clasa, dar si cea mai modesta...laughing

| KaRa23S a răspuns (pentru IliadisJunior):

rolling on the floor Doamne, ai dreptate! Ptiii ca daca mai am multe raspunsuri din astea, imi voi face culcus sub masa ( de rusine). Nici nu-mi vine astazi sa cred ca eu am scris asta. laughing) Oricum buna observatie.

| Simona a răspuns:

Adica de exemplu daca ai un substantiv,spui despre el totul,nr,gen,caz, articol daca e cazul, felul.si la sfarsit pui functiia sintactica
succes!
si sa iei 10

| Oani a răspuns:

Pai spui genul substantivului (masc sau feminin),genul(Ac,D,G, N, V) daca este articulat (cu articol hotarat sau nehotarat ), functia sintactica (te orientezi dupa caz) si felul substantivului...gata...
bafta maine la test!
sa iei +10

| Adrianovick_Adrian_1997 a răspuns (pentru Oani):

Genul Ac, D, G, N, V?
astea sunt cazuri bai

Alte răspunsuri