| adiviscan a întrebat:

Cum se confectioneaza fitilul pentru lumanari?

5 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Fitilul lumanarii este o simpla ata, nu exista nimic special in fabricarea lui. Daca te intrebi cum ajunge el in interiorul lumanarii, raspunsul este ca lumanarea ajunge de fapt sa imbrace fitilul.
Pe scurt, in cazul lumanarilor pe care le stim de la biserica, procesul tehnologic poate fi descris astfel: se scufunda o ata intr-un vas cu ceara topita, apoi se scoate si se asteapta cateva secunde intarirea ei. Se reintroduce apoi in vasul cu ceara, se scoate din nou si se repeta operatiunea pana lumanarea a atins grosimea dorita.
Lumanarile parfumate, cele ornamentale si altele mai speciale se confectioneaza turnand ceara topita intr-o forma in care s-a fixat anterior fitilul.

daniela
| daniela a răspuns:

Din cate stiu eu este o impletitura din fire de bumbac

| Sorin_8158 a răspuns:

Dintr-o atalaughing.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din bumbac