| AvalohAlyn a întrebat:

Cum vi se pare istoria tarii noastre, Romania? Pe cine apreciati din ea?

Răspuns Câştigător
| vibers9 a răspuns:

Istoria Romaniei e fascinanta. Fata de americani care se lauda ca i-au descoperit europenii pe vremea cand alergau dezbracati sau de olandezi care au fost anexati de Nazisti dupa 5 ore de lupta laughing. Eu sunt madru ca sunt Roman.

Iar din istorie apreciez cel mai mult Soldatii care au aparat Pamantul Roman cu loialitate, ingeniozitate, spirit de lupta "spartan" si spirit de sacrificiu. Dintre personalitati apreciez Generalul Ion Antonescu ( pentru curaj si faptul ca si-a sacrificat onoarea pentru poporul nostru ), Regele Carol I ( pentru modernizare ), Vlad Tepes ( pentru prima campanie ofensiva de succes ) si Alexandru Ioan Cuza ( pentru unire ).

10 răspunsuri:
| Nastia a răspuns:

Apreciez mult pe Cuza, Tepes, Stefan cel Mare si Mircea cel Batran.

| pwp a răspuns:

Alexandru Ioan Cuza

| Hypathia a răspuns:

Tristă, pentru că tot timpul vroia cineva ceva de la noi și lua cu forța. Pentru cine nu știe, poporul român se află în criză încă de la formarea lui, și totuși le-am luat fața multora pentru că am reușit să rezistăm în mijlocul a trei mari imperii (Habsburgic, Rus și Otoman) care trăgeau de noi din toate părțile.
Dintre personalități, pe Carol I pentru că a acceptat să ne fie rege când mai marii Europei erau împotrivă, pentru că nu a abdicat când Romania a declarat război țării sale (Germaniei) și pentru că i-a păsat de români.

| php a răspuns:

Sincer!thinking pe nimenihappy

| foca_3903 a răspuns:

Imi place istoria in general a Romaniei in special...pe cine apreciez? pe soldatii care au murit la Marasesti, Marasti oituz care au luptat in camasile albe cu devizatonguee aici nu se trece!

| alex_1645 a răspuns:

CEl mai mult ma apreciez pe mine. Eu redau onoarea tari big grin.

| ChrisO93 a răspuns:

Isotria Romaniei? Fascinanta si zdruncinata. Apreciez pe toti cei care nu au luat exemplul unei salcii, sa se incline in fata vantului puternic, indiferent de unde venea.

| alinealexandra a răspuns:

Pe nimeni.

| paulbogdan a răspuns:

Istoria e o materie la care nu trebuie sa inveti niciodata(de asta am s media la istorie)

| adrianus_8235 a răspuns:

Sincer Eu nu apreciez pe nimeni deoarece toti mau dat peste cap adica totu sunt foarte buni big grinwinking dai funda?