NOname
Întrebare recomandată | NOname a întrebat:

Dacă sunteţi timişoarean sau nu neapărat, ce preferaţi, un kitsch sau un proiect cultural de calitate, cum ar fi un cinematograf bun?
http://www.mareleecran.net/2015/07/timisoara-vrea-cinema -nu-fantana.html
Daţi link-ul mai departe, vă rog.

Răspuns Câştigător
| Leocerba a răspuns:

Cinematograful Capitol cu Gradina de Vara Capitol, Cinema Timis,
Cinema Dacia, Cinema Studio, Cinema Unirea, Cinema Victoria, Cinema Select, Cinema Steaua,
Cinema Muncitoresc, Gradina de vara muncitoreasca, Cinema Amfora, Cinema Libertatea, Cinema
Gottlob, Cinema 1 mai, Cinema Lira.
Cam astea erau cinematografele din Timisoara, pana sa apar si eu pe aici. happy
Azi cate mai putem numara pe bune?
Unii s-au descurcat oarecum, la Gotlob s-a refacut vechiul cinematograf prin programul transfrontalier romano-maghiar cu fonduri europene. La Lugoj este din primavara un cinematograf nou-nout Bela Lugoji.
Sunt tot felul de actiuni de buzunar de-a lungul anului in Timisoara, aduc organizatorii si altceva decat film comercial, mai prindem pe la Ambasada sau in pod la Facultatea de Arte, pe la Centrul Cultural Francez sau German cate un documentar, cateva animatii sau scrurt-metraje. Mai punem ecrane prin locuri neconventionale si se fac proiectii. Salile sunt pline dar poate ca sunt pline si pentru ca-s mici. Nu stiu ce apetit ar avea timisorenii sa vina cu sutele, miile intr-o sala adevarata la un film de arta. Mie mi se par comozi si nu foarte curiosi cand vine vorba de arta. Trebuie educat naravul de a vedea film bun, de aia zic sa avem o sala ca lumea si sa incepem sa ne educam.
Problema stii care este?
OK. Facem rost de fonduri europene, ne mai sprijinim pe primarie, facem parteneriate cu sarbii, cu ungurii si ne vedem visul cu ochii: o sala de cinema pentru alt film decat cel dat la mall. Cine administreaza sala? E a primariei, deci o va administra primaria. Adica institutia aia care jinduieste la fantani cu beculete de milioane de euro. Tu-ti dai seama cum va repartiza primaria, dupa gustul sau, filmele care sa ruleze in acel spatiu? Imi vine sa rad si sa plang deopotriva numai cand ma gandesc.
Dar pentru ca trebuie facut primuul pas, acel pas ar trebui sa fie construirea unei sali si utilarea ei. Ce-o mai uurma dupa aia, cate nunti si botezuri de partide se vor petrece in acelspatiu, ramane de vazut ( si filmat).

| NOname explică (pentru Leocerba):

Hehe, da, la asta încă nu m-am gândit.
Ai, Leo, ca de obicei, dreptate.

| Leocerba a răspuns (pentru NOname):

Pot sa inteleg de ce erau asa de multe cinematografe pe vremea lui Ceasca, in capul lui (si nu numai) filmul insemna un instrument de propaganda deci trebuia sprijinit, ce nu pot intelege este cum sa dai salile alea cu vad atat de bun pentru niste crâșme si mai toate sa dea faliment? laughing

| NOname explică (pentru Leocerba):

laughing

35 răspunsuri:
| Fatamuntilor a răspuns:

Nu sunt dim Timisoara, dar cred ca orice om care doreste sa mai si destinde sa si destinda si-ar dori asa ceva
Ma gandesc ca Timisoara are cinema! In Vatra -Dornei in locul singurului cinema a facut pizzarie de mai bine de 20 de ani...Nu prea avem unde de culturiza.Mai anunta cate o piesa de teatru din an in Pasti la Casa de Cultura.Sau cate un concert

In rest..ne uitam la stelelaughing...asta in conditiile in care orasul, desi e mic e vizitat de multi turisti tot timpul anului si poate ar vrea sa faca si altceva

| NOname explică (pentru Fatamuntilor):

Timişoara are un fel de parodie la cinematograf, mic, vechi, prăfuit şi nepotrivit pentru un oraş care se vrea Capitala Europeană sau, în general, un oraş civilizat.

Iar primarul crede că avem de toate (drumuri, spitale, şcoli, cinematografe... ), doar fântâna cu luminiţe de 2 milioane de euro din banii noştri ne lipsea. laughing

| Fatamuntilor a răspuns (pentru NOname):

Acum aflu ca esti din Timisiara
Mda. vorba aceeia...Ce-i trebuie chelului tichie de margaritar
In cazul de fata...ce-i trebuie timisorenilor fantana cu luminite rolling on the floor?

| NOname explică (pentru Fatamuntilor):

laughing Dap.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Vrem sa scapam de bastanii de pe Bega! Amin.

| Croampa a răspuns:

Deci esti din Timisoara? Eu sunt din Arad! big grin
Chiar daca n-am mai fost de ceva vreme in Timisoara, tot mi-ar placea mai mult un cinema. thinking

| NOname explică (pentru Croampa):

Înseamnă că ai o minte luminată (primarul de aia probabil doreşte să şi-o lumineze pe a sa, cu fântâni cu luminiţehee hee ).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pff,pai ce e un film? Doar o inregistrare mai lunga care de fapt si de drept nici macar nu e reala, sunt luati oameni si platiti sa se prefaca ca sunt altcineva.
Dar luminitele, cu alea simti spiritul Craciunului in fiecare zi ...defapt, in fiecare noapte!

| Florin_Chiba_1988 a răspuns:

Dar un cinematograf în aer liber?

| MateiSebastian a răspuns:

Desi nu sunt din Timisoara, construirea unui cinema mi se pare o idee foarte buna. Chiar o sa dau linkul' mai departe ( pe Facebook ) si daca tot dau linkul', dau si hashtagu' -->

#Timisoaravreacinemanufantana

P.S : Imi cer scuze ca nu am scris cu diacritice. sad
Am niste probleme de software...

| NOname explică (pentru MateiSebastian):

Mulţumesc, Matei. happy

| MateiSebastian a răspuns (pentru MateiSebastian):

Nu inteleg de ce m-a corectat site-ul. Am scris linkul'; Care din care stiu eu e varianta prescurtata a cuvantului link-ul. El m-a corectat cu aberatiile lui de HTML-ist si a venit cu un mix intre cele doua cuvinte " linkul' ".
Nu stiu cine a scris scriptul' happy acesta, dar va rog sa-l mai rectificati putin.

| MateiSebastian a răspuns (pentru MateiSebastian):

Din nou, aceeasi corectie idioata. sad

| NOname explică (pentru MateiSebastian):

laughing Da, se mai întâmplă. Poţi să scrii la Contact adminilor şi să-i rogi să-l corecteze.

| MateiSebastian a răspuns (pentru NOname):

Ok, mersi ca mi-ai zis.

| NOname explică (pentru MateiSebastian):

Cu plăcere.

| mihai69 a răspuns (pentru NOname):

Never in a million years! rolling on the floor
(crede-mă, am încercat, și chiar cu argumente, pentru alte cazuri - sunt orbi și surzi).

| HikariAi a răspuns:

Iti inteleg punctul de vedere insa Timisoara e un oras turistic si acum, tu ce crezi ca e mai bine pentru turisti: acel kitsch sau un cinema? De exemplu ce ar fi Brasovul fara acea fantana din centru vechi, nu? Am cunoscut foarte multe persoane din Timisoara si respect foarte mult gandirea voastra insa el ca primar cel mai probabil se gandeste si cum va fi orasul vazut de turisti. In plus, aveti cinema... e si in mall.

| NOname explică (pentru HikariAi):

Vorbeam de un adevărat cinematograf, un centru cultural, o clădire impozantă care prin toată înfăţişarea sa să ducă cu gândul la artă şi în care să se ruleze filme adevărate, de calitate, rarităţi, nu despre o chestie comercială, cum e cea din Mall.

Dar da, pe undeva ai şi tu dreptate, HikariAi.
Turiştii ar fi mai atraşi de ceva "sclipicios".
Iar primarul vrea, probabil, să se remarce cumva, să fie ţinut minte ca unul care a făcut ceva mai ieşit din comun, ceva ce sare în ochi, ca să aibă şanse să fie reales.
Iar cum votanţii majoritari nu prea se gândesc la cultură...mda.

Veşnica dilema priorităţilor în România...
La politicienii noştri putem observa dintre cele mai ciudate.

Dar, personal, nu mă deranjează atât acest proiect cu fântâna, cât faptul că primarul nici nu ne-a consultat. Cică şi-a făcut un sondaj pe Facebook, pe pagina personală, printre prieteni, unde majoritatea celor care au tupeul să-l contrazică sunt blocaţi. Nu cred că o gaşcă de 200-300 de oameni are dreptul să hotărască pentru tot oraşul. Totuşi construcţiile se vor realiza pe banii publici, nu ai lor personali.

| HikariAi a răspuns (pentru NOname):

Inteleg. Oricum din moment ce si-a propus sa faca asta si daca majoritatea il vor realege mai mult pentru asa ceva, e clar ca nu o sa-si schimbe parerea laughing) Probabil orice primar ar face orice ca sa fie reales (cel putin in Romania)

| bradysandro a răspuns:

Eu leas prefera pe amandoua. Daca se poate chiar una langa alta.

| maryus83 a răspuns:

Mi-ar placea sa spun cinema, dar nu pot.desi e trist ca din 5 sau 6 cinematografe a mai ramas doar unul, tot mai placuta este o plimbare pe malul Begai. Timisoara era numit odata orasul parcurilor, sti de ce?

| FloriFloricaa a răspuns:

Mda...

| dia733 a răspuns:

Timisoara era numita si "Orasul luminilor" si poate de aia face fantani cu lumini, ceva iesit din comun care sa atraga lumea.
Mai bine le-ar face pe amandoua si gata laughing

| NOname explică (pentru dia733):

Da, de am avea câteva milioane de euro rătăcite, de care nu avem nevoie... laughing

| diasasak a răspuns:

Nu sunt din Timisoara dar oriunde e nevoie de un cinema bun, clasic.

| NOname explică (pentru diasasak):

Ai dreptate.
Poate ne-am lipsi de el doar pe Venus, Saturn...Marte e discutabil.hee hee